Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Předmět Regionální rozvoj (KSOC / GREGI)

Na serveru studentino.cz naleznete nejrůznější studijní materiály: zápisky z přednášek nebo cvičení, vzorové testy, seminární práce, domácí úkoly a další z předmětu KSOC / GREGI - Regionální rozvoj, Filozofická fakulta, Univerzita Hradec Králové (UHK).

Top 10 materiálů tohoto předmětu

Materiály tohoto předmětu

Materiál Typ Datum Počet stažení

Další informace

Obsah

1. Principy územní správy a samosprávy v ČR: státní správa a samospráva jako mocenské hierarchie obecně, systém územní veřejné správy, územní členění ČR ? obec, kraj, region soudržnosti; reforma veřejné správy a její důsledky; spolupráce obcí.2. Principy dobrého spravování územního společenství: místní a regionální komunita, řízení a spravování, demokracie a participace občanů na veřejných záležitostech, občanská společnost.3. Základní koncepce lokálního a regionálního rozvoje, ekonomický a komplexní rozvoj území4. Pojmy participace, partnerství5. Problematika výzkumu sociálních sítía. sítě a vztahy, atributivní a relační data;b. historie analýzy sociálních sítí.c. základní kroky v některém softwarud. identifikace důležitých aktérů na základě pozičního a reputačního přístupue. interpretace výsledků6. Příklady výzkumů sociálních sítí rozvojových aktérů, participace a spolupráce

Získané způsobilosti

Cílem předmětu je představit studentům základní koncepty pojící se k fungování regionální a lokální veřejné správy, strukturní a funkcionální aspekty veřejné správy v ČR a různé koncepce lokálního a regionálního rozvoje. Dále představit koncept analýzy sociálních sítí jako vhodný nástroj pro zkoumání procesů ve veřejné správě.Studenti získají absolvováním předmětu následující znalosti a dovednosti:- Znalosti formálních i neformálních aspektů fungování místní a regionální správy v ČR (aktéři, jejich vztahy a činnosti)- Znalosti zásad dobrého spravování územního společenství- Znalosti principů otevřené správy využívající prvků občanské participace a partnerství se soukromým a občanským sektorem- Porozumění konceptu sociálních sítí: sítě a vztahy, atributivní a relační data; historie analýzy sociálních sítí.- Základy analýzy sociálních sítí ve smyslu uspořádání a uchování relačních dat, nalezení základních charakteristik sociálních sítí.

Literatura

Goss, S. Making local governance work. Palgrave MacMillan, 2005. Bernard, J. a kol. Samospráva malých obcí a místní rozvoj. SLON, Praha., 2012. Scott, J. Social Network Analysis. Sage Publications, 2007. Šafr, J., M. Sedláčková. Sociální kapitál. Edice Sociologické studie 06:07. Praha: Sociologický ústav AV ČR., 2006. Blažek, J., Uhlíř, D. Teorie regionálního rozvoje (nástin, kritika, klasifikace). Karolinum, Praha 2002., 2002. Pospíšilová, L. a kol. Nové sociálně prostorové nerovnosti, lokální rozvoj a kvalita života. Aleš Čeněk, Praha., 2012. Wokoun, R. a kol. Základy regionálních věd a veřejné správy. Aleš Čeněk, Plzeň, 2011.

Požadavky

Samostatná práce studentů na témata probíraná v kurzu, nebo úspěšná aplikace metody analýzy sociálních sítí na příkladových datech.

Garant

PhDr. Miroslav Joukl, Ph.D.

Vyučující

Mgr. Josef Bernard, Ph.D.