Předmět Sociologie pohraničních oblastí (KSOC / POHR)
Na serveru studentino.cz naleznete nejrůznější studijní materiály: zápisky z přednášek nebo cvičení, vzorové testy, seminární práce, domácí úkoly a další z předmětu KSOC / POHR - Sociologie pohraničních oblastí, Filozofická fakulta, Univerzita Hradec Králové (UHK).
Top 10 materiálů tohoto předmětu
Materiály tohoto předmětu
Materiál | Typ | Datum | Počet stažení |
---|
Další informace
Obsah
1. Teoretické pojetí pohraničních oblastí a vlivů, které na ně působí- Možnosti vymezení pohraničí, typologie charakteru hranice, typické hraniční efekty, pojem periferie a její faktory, aplikace na situaci ČR.2. Pojem hranice v sociologii a příbuzné pojmy- my x oni, segregace, identita, stereotyp3. Typologie pohraničních oblastí, hlavní sociálně ekonomické charakteristiky českých pohraničních oblastí- Typologie na základě administrativních, historických a socioekonomických kritérií, demografická, sociální a ekonomická specifika4. Přeshraniční vlivy- Přeshraniční vlivy v oblasti ekonomické, kulturní, občanské5. Historická specifika vývoje pohraničí v ČR- Vývoj pohraničních oblastí v souvislosti s vývojem hranic českých zemí, osídlováním, důraz na souvislosti česko-německých vztahů, problematiku poválečného odsunu Němců a vznik železné opony6. Problematika regionálního rozvoje pohraničí- základní principy a opatření regionálního rozvoje. Specifika rozvojového potenciálu a obtíží pohraničních regionů7. Domácí a evropské nástroje rozvoje pohraničních regionů- přehled českých a evropských opatření na podporu rozvoje pohraničních regionů a přeshraniční spolupráce, institucionální a finanční rámec rozvoje pohraničních regionů8. Problematika euroregionů- přehled rozvoje a fungování euroregionů v evropském kontextu a v českých podmínkách9. Identita obyvatel pohraničí- hranice a pohraničí jako sociální konstrukce, problematika identity obyvatel pohraničí v souvislosti a historickými, etnickými a politickými specifiky českých pohraničních oblastíSemináře budou věnovány buď diskusi nad přečtenými zadanými texty, nebo praktickému procvičování analytických metod pro výzkum sociální struktury a rozvojových podmínek v pohraničních oblastech.
Získané způsobilosti
Cílem předmětu je představit studentům základní přístupy k sociologické analýze pohraničních oblastí, zejména se zaměřením na regionální rozvoj pohraničních oblastí a možnosti přeshraniční spolupráce.
Požadavky
Studenti obdrží zápočet za absolvování závěrečného testu a sepsání krátké seminární práce na zadané téma, alternativně přednesení referátu během semináře.
Garant
prof. PhDr. Lubomír Brokl