Předmět Smart přístupy k tvorbě IS a aplikací (KIT / SMAP)
Na serveru studentino.cz naleznete nejrůznější studijní materiály: zápisky z přednášek nebo cvičení, vzorové testy, seminární práce, domácí úkoly a další z předmětu KIT / SMAP - Smart přístupy k tvorbě IS a aplikací, Fakulta informatiky a managementu, Univerzita Hradec Králové (UHK).
Top 10 materiálů tohoto předmětu
Materiály tohoto předmětu
Materiál | Typ | Datum | Počet stažení |
---|
Další informace
Obsah
1. Ubiquitous Computing ? všudypřítomné výpočetní systémy; HCI ? Interakce uživatele s výpočetním systémem (digitálním okolím)2. Ambientní inteligence a její role v současném digitálním světě3. Context awareness ? kontextové vnímání (myšlení v souvislostech); Smart koncept ? idea, myšlenky, trendy4. Smart Devices ? Mobilita, Služby, Prostředí pro vývoj aplikací5. Smart Sensors ? sběr informací z prostředí uživatele či zkoumané oblasti; Nositelná Smart zařízení a implantáty; Smart Cards ? zařízení, OS, vývoj SW6. Smart Environments ? Smart Building and Home Automation ? prvky Smart řešení v oblasti domácí automatizace7. Smart Living ? eHealth systémy8. Smart Services ? upozornění na něco - jejich vyhledávání, výběr a konfigurace9. Uživatelská rozhraní a interakce se Smart zařízeními10. Uživatelsky zaměřený design11. Lokalizace a poloha uživatele/zařízení v kontextu digitálního okolí12. Mapování kontextu polohy k uživatelskému kontextu13. Inteligentní systémy ? koncept, architektura, znalostně zaměřené IS14. Management Smart zařízení ? virtualizace Smart zařízení
Získané způsobilosti
Absolvováním předmětu student nabude takových znalostí o dané problematice Smart konceptu, že bude schopen implementací těchto technik při návrhu či vývoji rozličných softwarových celků.
Literatura
Kuniavsky, Mike. Smart things. Amsterdam ;, 2010. ISBN 978-0-12-374899-7.Poslad, S. Ubiquitous computing : smart devices, environments and interactions. Chichester : Wiley, 2009. John Krumm. Ubiquitous Computing Fundamentals. 2009.
Požadavky
Pravidla účasti na výuce: Předmět je vyučován jak formou přednášek poskytujících ucelené informace o vybrané oblasti, tak také formou cvičení, kde student nabývá praktických znalostí vývoje software na bázi Smart přístupu. Vzhledem k aktuálnosti daného tématu a neexistence relevantní české literatury je účast na přednáškách i cvičeních velmi vhodná.Požadavky k zápočtu:Pro úspěšné absolvování předmětu je nutné splnění následujících podmínek:1. Zpracování vybrané problematiky v oblasti ?Ubiquitous computing? formou tvorby dokumentace v rozsahu min. 6 stran A4. Dokumentace obsahuje téma řešení, zpracovanou rešerši problematiky a návrh jak zvolenou oblast řešit.2. Prezentace problematiky v průběhu semestru.Forma zkoušky: Vypracování projektu v návaznosti na analýzu ze zápočtového úkolu. Implementace a dokumentace řešení (uživatelská, vývojářská i projektová) (vychází ze zápočtové rešerše a analýzy, rozsah dalších cca 6 stran A4). Součástí je i zhodnocení dosažených výsledků, zda se podařilo návrh realizovat, případně do jaké míry a případně zda lze nepřekonatelný problém řešit nějak jinak. Vzhledem k průběhu semestru nebude brán zřetel na časové problémy (např. nestihl jsem projekt protože se to ukázalo moc časově náročné implementovat atp.).Metriky projektů : komplexnost tématu z hlediska architektury a návrhu, stádium implementace a funkčnost řešení, dokumentace , nadstandardní prvky.Výsledné hodnocení předmětu: 60% výsledný projekt, 20% prezentace projektu na zkouškovém termínu a diskuze, 20% teorie z Ubiquitous computingPrůběh cvičení:? Představení možných technologií a řešení pro vybrané oblasti z Ubiquitous Computing (práce se senzory, gps, atp.)? Důraz na samostatnou práci studentů s využitím konzultací s vyučujícím.? Konzultace k závěrečným projektům.
Garant
doc. Ing. Ondřej Krejcar, Ph.D.
Vyučující
Ing. Ondřej BergerIng. Jan Dvořákdoc. Ing. Ondřej Krejcar, Ph.D.Ing. Ondřej BergerIng. Jan Dvořákdoc. Ing. Ondřej Krejcar, Ph.D.