Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Předmět Úvod do studia bohemistiky (KČJL / PBAUB)

Na serveru studentino.cz naleznete nejrůznější studijní materiály: zápisky z přednášek nebo cvičení, vzorové testy, seminární práce, domácí úkoly a další z předmětu KČJL / PBAUB - Úvod do studia bohemistiky, Pedagogická fakulta, Univerzita Hradec Králové (UHK).

Top 10 materiálů tohoto předmětu

Materiály tohoto předmětu

Materiál Typ Datum Počet stažení

Další informace

Obsah

Přednášky:1. Lingvistika, její předmět, zařazení do systému věd, příbuzné vědy, pomezní disciplíny.2. Znaková povaha jazyka - jazykové funkce (základní pojmy), jazyková situace v České republice.3. Genealogická klasifikace jazyků. Typ češtiny. Celková charakteristika češtiny.4. Typologická klasifikace jazyků. Typ češtiny. Celková charakteristika češtiny.5. Stratifikace češtiny ? přehled, spisovný jazyk: jeho pojetí, rozvrstvení. Funkční styly spisovného jazyka.6. Rozbor pojmů úzus, norma, kodifikace. Vývojové tendence češtiny.7. Jazyková kultura. Vztah spisovného a nespisovného jazyka. Slang a argot.8. Nářečí češtiny. Interdialekty a obecná čeština. Pojem běžně mluvený jazyk.9. Mluvená a psaná forma jazyka. Pravopis a výslovnost.10. Nová čeština jako výsledek vývoje. Pojem současný jazyk.11. Základní příručky a slovníky češtiny.12. Slavní lingvisté světového a českého původu historie.13. Slavní lingvisté světového a českého původu posledního čtvrtstoletí.Semináře:1. Rozdělení referátů, systém práce, požadavky k zápočtu. Seznámení s publikací Mluvnice češtiny.2. Bohemistická pracoviště a knihovny. Základní příručky a slovníky češtiny.3. Typ češtiny.Analýza vět v různých jazycích dle typologie. Bibliografický záznam. Informační zdroje.4. Koncepce hesla slovníků (SSJČ, SSČ) a práce s nimi. Vývoj spisovného jazyka 1. Seznámení se slovníky: SJS, MSS. Ukázky rozboru textů s přihlédnutím k dobově charakteristickým rysům (Dalimil. k., Hus, Komenský, Palacký, Neruda, Čech).5. Vývoj spisovného jazyka 2. Ukázky rozboru textů - dobově charakteristické rysy (Havlíček, Němcová, Čapek, Weil, Pavel, Hrabal).6. Teorie znaku. Pragmatický rozbor výpovědí. Práce se slovníky: Etymologický slovník češtiny, Encyklopedický slovník češtiny.7. Spisovný jazyk a jeho pojetí.Teorie slovních druhů dle AMČ 1. část.Práce se slovníky: seznámení s příručkou ČJA 1 - 4.8. Pojmy úzus, norma a kodifikace.Teorie slovních druhů dle AMČ 2. část.Práce se slovníky: pravopisné a výslovnostní (Pravidla, VSČ).9. Jazyková kultura.Vyhledávání etymologií slov. Etymologie. Práce s etymologickými slovníky.10. Nářečí obecně a nářečí češtiny. Práce s ČJA 1 a 4.Rozbor nářečních textů11. Nespisovné variety češtiny.Rozbor nářečních textů 2.12. Mluvená a psaná forma jazyka. Seznámení s příručkami: SČS, Nová slova v češtině. Rozbor mluveného textu.13. Praktická ukázka rozboru textů staršího období češtiny. Vývoj pravopisné kodifikace.14. Zhodnocení práce, udělení zápočtů, informace o zkoušce.

Získané způsobilosti

Cílem předmětu je uvedení do problematiky jazykovědného studia češtiny, seznámení se základními příručkami a slovníky češtiny, s vývojem bohemistiky a hlavními představiteli české lingvistiky.

Požadavky

Zápočet bude udělen za následujících podmínek: Účast na seminářích 85%. Aktivní účast na seminářích. Referát o vybraném českém lingvistovi. Písemné vypracování referátu o vybraném slovníku. Předmět je ukončen písemným testem.

Garant

PhDr. Lukáš Zábranský, Ph.D.

Vyučující

Mgr. Hana VoralováPhDr. Lukáš Zábranský, Ph.D.PhDr. Jiří Zeman, Ph.D.