Předmět Vývoj českého a světového filmu (KČJL / PPNJA)
Na serveru studentino.cz naleznete nejrůznější studijní materiály: zápisky z přednášek nebo cvičení, vzorové testy, seminární práce, domácí úkoly a další z předmětu KČJL / PPNJA - Vývoj českého a světového filmu, Pedagogická fakulta, Univerzita Hradec Králové (UHK).
Top 10 materiálů tohoto předmětu
Materiály tohoto předmětu
Materiál | Typ | Datum | Počet stažení |
---|
Další informace
Obsah
Přednášky:1. Periodizace, základní vývojové etapy v dějinách filmu.2. Umělecké směry a jejich vliv na tvářnost filmového díla.3. Výrazné osobnosti světového filmu.4. Filmové žánry a jejich historie.5. Specifické rysy ve vývoji české kinematografie.6. Film jako kolektivní umění.7. Film jako syntetické umění - vztah k jiným uměleckým oblastem.8. Filmový scénář jako specifický literární druh.9. Film a divák.10. Současný film - jeho směřování a tvůrci.11. Problematika filmové kritiky a tisku o filmu.12. Postavení filmu v současném světě ve vztahu k jiným uměleckým oblastem.13. Film a video, nové techniky přenosu obrazu a jeho záznamu.Semináře:1. Rozbor sekvence, obrazu, záběru.2. Ukázka individuálních tvůrčích stylů.3. Principy obrazového vyjádření - "myšlení v obrazech".4. Sestavování literárního scénáře - ukázky a demonstrace.5. Filmové herectví - filmové ukázky a praktické etudy.6. Srovnání literárního (dramatického) díla s jeho filmovou adaptací.7. Ukázka a rozbor filmové řeči - přechody, metafora atd.8. Jednotlivé filmové profese a jejich proměny.9. Zásady tzv. autorského fillmu.10. Zvláštnosti dokumentární a animované tvorby.11. Rozbor stylu současné kinematografie.12. Srovnávání estetického účinku filmového díla v různých formách předání (kino - video - internet).13. Principy videofilmu.
Získané způsobilosti
Cílem přednášek je vytvořit souhrnný pohled na specifika filmového díla a poskytnout přehled o historii české a světové kinematografie. Cílem seminářů je vytvořit vztah posluchače k filmovému dílu a vypěstovat schopnost jeho samostatného vnímání a rozboru.
Požadavky
Zápočet je udělen za následujících podmínek:1. Aktivní účast na seminářích.2. Výstupní seminární práce: a) rozbor zvoleného filmu, b) zasazení vybrané sekvence do vývojových souvislostí.Zkouška prověřuje:a) celkovou orientaci v historii a teorii oboru,b) schopnost samostatného rozboru filmového díla.
Garant
PhDr. Jan Mervart, Ph.D.