Předmět Historická gramatika a dialektologie (KČJL / PXOHB)
Na serveru studentino.cz naleznete nejrůznější studijní materiály: zápisky z přednášek nebo cvičení, vzorové testy, seminární práce, domácí úkoly a další z předmětu KČJL / PXOHB - Historická gramatika a dialektologie, Pedagogická fakulta, Univerzita Hradec Králové (UHK).
Top 10 materiálů tohoto předmětu
Materiály tohoto předmětu
Materiál | Typ | Datum | Počet stažení |
---|
Další informace
Obsah
Přednášky:1. Gramatické kategorie slovesné. Vývoj staročeské konjugace.2. Staročeské konjugační typy - slovesné třídy.3. Tvary z kmene prézentního a z kmene infinitivního.4. Specifický vývoj některých staročeských slovesných tvarů.5. Staročeská skladba. Typy vět podle členitosti. Základní větné členy.6. Rozvíjející větné členy (s důrazem na jevy odlišné od současného českého jazyka).7. Vznik a vývoj staročeského souvětí. Souvětí souřadné a podřadné.8. Rozvrstvení národního jazyka. Vznik a vývoj dialektů.9. Česká nářečí v užším slova smyslu (s důrazem na severovýchodočeskou nářeční podskupinu).10. Starobylé znaky uchované v moravských nářečích. Nářeční skupiny ve východní části České republiky (středomoravská, východomoravská a slezská).11. Novodobé tendence ve vývoji nářečí. Vytváření interdialektů. Problematika obecné češtiny.12. Zkoumání tradičních teritoriálních dialektů. Jazykový zeměpis. Český jazykový atlas.13. Městská mluva jako specifická forma dorozumívání obyvatelstva českých i moravských měst. Výzkum městské mluvy (s důrazem na oblast severovýchodních Čech, zejména na město Hradec Králové).14. Vznik a vývoj slangu. Typy slangu (zájmový a profesní). Základní práce o slanzích. Problematika argotu.Semináře:1. Transkripce a novočeský přepis staročeského textu2. Vývoj fonologického systému v češtině.3. Skloňování substantiv - kmenový p¨rincip.4. Staročeské minulé časy slovesné.5. Zájmenná a složená deklinace.6. Komplexní rozbor staročeského textu.7. Fonetický přepis nářečních textů. Česká nářečí v užším slova smyslu.8. Česká nářečí v užším slova smyslu - rozbor mluveného a psaného textu.9. Středomoravská nářečí.10. Středomoravská nářečí - rozbor mluveného a psaného textu.11. Východomoravská nářečí.12. Východomoravská nářečí - rozbor mluveného a psaného textu.13. Slezská nářečí.14. Slezská nářečí - rozbor mluveného a psaného textu. Udělení zápočtů
Získané způsobilosti
Vést posluchače ke schopnosti číst s porozuměním starší české texty i komunikáty nářeční. Studenti mají být schopní číst a interpretovat staročeský text a vysvětlit jeho gramatické jevy. Nářeční text mají být schopni regionálně zařadit a popsat jeho odlišnosti od textu spisovného.
Požadavky
Klasifikace: Zápočet bude udělen po splnění následujících podmínek: 1. Účast na seminářích 85%. 2. Aktivní účast na seminářích a příprava referátu.3. Vyhovující hodnocení zápočtového testu. Předmět je součástí Souborné zkoušky z jazykových disciplín po 5. semestru. Předmět je součástí souborné zkoušky z jazykových disciplín po 5.semestru.
Garant
doc. PhDr. Vladimír Koblížek, Ph.D.