Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Předmět Morfologie ruského jazyka (KSLA / PMO4)

Na serveru studentino.cz naleznete nejrůznější studijní materiály: zápisky z přednášek nebo cvičení, vzorové testy, seminární práce, domácí úkoly a další z předmětu KSLA / PMO4 - Morfologie ruského jazyka, Pedagogická fakulta, Univerzita Hradec Králové (UHK).

Top 10 materiálů tohoto předmětu

Materiály tohoto předmětu

Materiál Typ Datum Počet stažení

Další informace

Obsah

Program přednášek:1. Přechodníky. Přechodník přítomný. Tvoření. Užití. Překlad do češtiny.2. Přechodník minulý. Tvoření, užití. Překlad do češtiny.3. Participia. Tvoření participií činných a trpných. Jejich užití.4.5. Infinitiv.6. Předložky. Charakteristika slovního druhu.7. Klasifikace předložek z hlediska jejich významu.8. Klasifikace předložek z hlediska jejich spojitelnosti s pády.9. Užití předložek v porovnání s češtinou.10. Spojky.11. Částice.12. Citoslovce.13. Vývoj morfologické normy současné ruštiny.14. Změny orrtografické normy současné ruštiny.Program seminářů:1. Tvoření a užívání přechodníků přítomných. Překlad přechodníkových vazeb do češtiny.2. Tvoření a užívání přechodníků minulých. Překlad přechodníkových vazeb do češtiny.3.4. Příčestí přítomná činná. Tvoření, užití.5. Příčestí minulá činná. Tvoření, užití.6. Příčestí trpná (přítomná, minulá). Tvoření užití.7. Překlad participiálních vazeb do češtiny.8. Infinitivní konstrukce.9. Morfologická struktura předložek.10. Použití předložek z hlediska spojitelnosti s pády.11. Použití předložkových konstrukcí v porovnání s češtinou.12. Funkce částic ve výstavbě textu.13. Analýza textu s přihlédnutím ke změnám morfologické normy v současné ruštině.14. Zápočet.

Získané způsobilosti

1. Prakticky i teoreticky zvládnout další část morfologického subsystému ruského jazyka.2. Zvláště se zaměřit na jeho fungování, sledovat jednotlivé jevy v porovnávacím česko-ruském plánu.3. Zaměřit se na rozvíjení řečových dovedností v ruském jazyce, a to v ústním i písemném projevu za podmínky jazykové správnosti.

Požadavky

Ke všem tématům jsou studentům průběžně zadávány domácí úkoly (konspekty a cvičení ústní i písemná). Kontrola je prováděna na všech seminářích ústně i písemně. Studenti mohou využívat minimálně 2 hod. konzultací v týdnu.Podmínkou pro udělení zápočtu je účast na seminářích, vypracování domácích úkolů (cvičení a konspektů) a vyhovující výsledek všech kontrolních písemných prací.Požadavky ke zkoušce:Zkouška má část písemnou a ústní. Písemná část má formu překladu, případně dikátu ? překladu z češtiny do ruštiny v rozsahu 30 ? 50 vět. Ústní zkouška se skládá z části praktické (rozbor textu z hlediska slovních druhů, morfematická analýza) a teoretické, srov. tematické okruhy ke zkoušce. 1. Předmět morfologie. Gramatický význam a gramatická forma. Morfematická stavba slova. 2. Slovní druhy. 3. Podstatná jména. Gramatické kategorie podstatných jmen. 4. Kategorie rodu. 5. Kategorie životnosti. 6. Kategorie čísla. 7. Kategorie pádu. Základní významy pádů. 8. Skloňování substantiv, produktivní a neproduktivní typy. 9. Deklinace substantiv podle rodů, deklinace z hlediska flexí.10. Varianty pádových koncovek.11. Skloňování přejatých slov a příjmení.12. Typy přízvuku podstatných jmen.13. Tvoření substantiv.14. Přídavná jména. Charakteristika slovního druhu.15. Klasifikace adjektiv.16. Jakostní a vztahová adjektiva. Jejich tvoření a skloňování.17. Přivlastňovací přídavná jména a jejich skloňování.18. Jmenné a složené tvary adjektiv. Užití jmenných tvarů adjektivních.19. Tvoření a užití komparativu adjektiv a adverbií.20. Tvoření a užití superlativu adjektiv a adverbií.21. Číslovky. Charakteristika slovního druhu, jejich klasifikace.22. Skloňování číslovek.23. Užití číslovek s podstatnými a přídavnými jmény. Číslice. Zlomky.24. Vyjádření přibližností, podílnosti, násobnosti.25. Zájmena, charakteristika slovního druhu. Klasifikace.26. Osobní, zvratné a přivlastňovací zájmena.27. Zájmena ukazovací, zájmena determinující , tázací a vztažná..28. Zájmena neurčitá.29. Zájmena záporná.30. Význam zájmen při výstavbě textu.31. Slovesa. Gramatické kategorie.32. Slovesný vid. Rozdíly v užití vidu v češtině a ruštině.33. Slovesné kmeny.34. Produktivní a neproduktivní třídy sloves.35. 1. a 2. časování sloves. Změna kmenové souhlásky.36. Přízvuk sloves v přítomném a minulém čase.37. Kategorie osoby a čísla.38. Slovesný způsob.39. Tvoření a užití imperativu.40. Indikativ. Kategorie času.41. Slovesný rod.42. Infinitiv.43. Přechodníky a přechodníkové vazby.44. Příčestí.45. Tvoření sloves.46. Slovesná rekce, zvl. slovesné vazby odlišné od češtiny.47. Příslovce. Predikativní příslovce.48. Předložky. Morfologická charakteristika předložek.49. Klasifikace předložek z hlediska významu.50. Klasifikace předložek z hlediska jejich spojitelnosti s pády.51. Částice. 52. Spojky.53. Citoslovce.Poznámka: