Předmět Syntax RJ 3 (KSLA / PSYN3)
Na serveru studentino.cz naleznete nejrůznější studijní materiály: zápisky z přednášek nebo cvičení, vzorové testy, seminární práce, domácí úkoly a další z předmětu KSLA / PSYN3 - Syntax RJ 3, Pedagogická fakulta, Univerzita Hradec Králové (UHK).
Top 10 materiálů tohoto předmětu
Materiály tohoto předmětu
Materiál | Typ | Datum | Počet stažení |
---|
Další informace
Obsah
Program přednášek:Souřadné souvětí se vztahem zdůvodňovacím a vysvětlovacím.Souvětí podřadné.Souvětí podřadné se vztažnou vedlejší klauzí.Souvětí podřadné s obsahovou vedl. klauzí.Souv. podř. s vedl. klauzí příslovečnou místní a časovou.Souv. podř. s vedl. klauzí kvalitativně a kvantitativně charakterizující (srovnávací).Souv. podř. s vedl. příčinnou a podmínkovou příslovečnou klauzí.Souvětí podřadné s vedl. ústupkovou a účelovou přísloveč. klauzí.Souvětí podřadné s vedl. účinkovou přísloveč. klauzí.Mnohočlenné souvětí.Opakování. Konzultace před zkouškou, téma na přání studentů.Program seminářů:Souvětí souřadné.Souvětí podřadné.Ruská interpunkce.Diktát na interpunkci (pís. část zkoušky).Komplexní syntaktický rozbor věty.
Získané způsobilosti
Cílem disciplíny je osvojení syntaktické stavby spisovné ruštiny v porovnávacím plánu rusko-českém. Hlavní důraz je kladen na osvojení základních typů souvětí a interpunkce.
Požadavky
Zápočet získají studenti, kteří pravidelně navštěvují semináře, splnili všechna domácí zadání a zvládli látku semestru.Zkouška má část písemnou a ústní. Pís. část tvoří diktát zaměřený na interpunkci. Předpokladem pro připuštění k ústní části je absolvování části písemné. Písemnou část lze opakovat dvakrát. Součástí ústní zkoušky je komplexní syntaktický rozbor věty a odpověď na teoretickou otázku. Seznam teoretických otázek ke zkoušce:1. Syntax jako součást gramatiky2. Věta jako základní komunikativní a syntaktická jednotka. Aspekty gramatické sémantiky věty, prostředky jejich vyjádření, syntaktické kategorie, aspekty studia věty 3. Modalita v úzkém a širokém pojetí, prostředky jejího vyjádření, překlad českých modálních sloves do ruštiny 4. Kritéria klasifikace vět5. Syntaktické vztahy mezi slovy ve větě, formální prostředky vyjádření těchto vztahů, způsoby jejich vyjádření6. Slovní spojení a jejich typy7. Větné členy. Podmět8. Přísudek. Použití jmenných a složených tvarů ve sponově jmenném přísudku. Jednotný větný základ věty jednočlenné9. Předmět, doplněk, nepřímý subjekt jednočlenné věty10. Přívlastek, přístavek11. Příslovečné určení12. Komponenty nemající status větných členů, několikanásobné větné členy, problematika několikanásobného přísudku a několikanásobného shodného přívlastku13. Členy volně připojené14. Polovětné konstrukce 15. Funkce slovesa "byť" v RJ, funkce infinitivu ve větě16. Věty jednočlenné. Věty s určitým podmětem17. Věty s neurčitým a všeobecným podmětem18. Věty neosobní19. Infinitivní a neslovesné jednočlenné věty20. Věty kladné a záporné, použití genitivu záporového, použití záporných a zesilovacích částic: kladné a záporné repliky, vyjádření souhlasu a nesouhlasu 21. Elipsa22. Slovosled. Vliv syntaktické struktury, AČ a stylistického zabarvení na slovosled. Komponenty za hranicemi větné struktury23. Klasifikace vět podle postoje mluvčího. Věty oznamovací24. Věty tázací25. Věty rozkazovací a přací26. Věty zvolací27. Intonace ruské věty, IK 1-728. Souvětí a jeho gramatický význam. Jazykové prostředky konstituující souvětí. Charakteristika syntaktických vztahů mezi částmi souvětí (těsnost). Souřadnost a podřadnost v souvětí. Souvětí bez spojky mezi jeho částmi29. Mnohočlenné souvětí30. Souvětí souřadné. Slučovací souvětí31. Odporovací souvětí32. Stupňovací a vylučovací souvětí33. Souvětí důsledkové, zdůvodňovací a vysvětlovací34. Souvětí podřadné. Typy syntaktických vztahů v souvětí podřadném. Klasifikace souvětí podřadných35. Podřadné souvětí s vedlejší klauzí vztažnou a s vedlejší klauzí obsahovou36. Podřadné souvětí s vedlejšími klauzemi příslovečnými. Podřadné souvětí s vedlejšími klauzemi příslovečnými místními, časovými a srovnávacími (kvalitativně a kvantitativně charakterizujícími)37. Podřadná souvětí s vedlejší klauzí příčinnou, účelovou, účinkovou, podmínkovou a přípustkovou38. Základní rozdíly ve struktuře ruské a české věty
Garant
PhDr. Jindřich Kesner, CSc.