Předmět Vývoj ruského jazyka (KSLA / PVYV2)
Na serveru studentino.cz naleznete nejrůznější studijní materiály: zápisky z přednášek nebo cvičení, vzorové testy, seminární práce, domácí úkoly a další z předmětu KSLA / PVYV2 - Vývoj ruského jazyka, Pedagogická fakulta, Univerzita Hradec Králové (UHK).
Top 10 materiálů tohoto předmětu
Materiály tohoto předmětu
Materiál | Typ | Datum | Počet stažení |
---|
Další informace
Obsah
Program přednášek:Konjugační systém na počátku historického období.Temporální soustava. Tvarová a funkční charakteristika jednotlivých časů.Nový konjugační systém v souvislosti s rozvojem kategorie vidu.Jmenné tvary slovesné. Systém participií a jeho fungování. Vznik přechodníků. Celkové tendence vývoje morfologického plánu, souvislosti s vývojem v plánech ostatních.Rámcová charakteristika vývoje skladby. Jednoduchá věta ve staré ruštině. Shoda přísudku s podmětem. Poměr bezpředložkových a předložkových konstrukcí. Vývoj spojovacích výrazů.Charakteristika základních a rozvíjejících větných členů.Vznik souvětí. Historický vývoj hypotaktických a parataktických konstrukcí.Rámcová charakteristika vývoje slovní zásoby. Východoslovanský základ slovní zásoby. Zdroje obohacování slovní zásoby, zvl. ve spisovném jazyce (csl. a západoslovanský podíl).Typy změn ve slovní zásobě podmíněné jazykovými faktory.Rámcová charakteristika vývoje grafiky.Nejvýznamnější pís. památky staré ruštiny.Kodifikační zásady Lomonosova. Reakce na jeho reformu.Spory o pojetí spis. Normy na poč. 19. stol. Puškinovo vymezení normy spisovné ruštiny.Formování funkčních stylů. Základní vývojové tendence normy a stylů spisovného jazyka na poč. 20. stol. , zvl. po r. 1917.Program seminářů:Sloveso konjugační systém na počátku historického období. Soustava temporální. Charakteris-tika jednotlivých časů. Nový konjugační systém v souvislosi s rozvojem kategorie vidu.Jmenné tvary slovesné. Systém participií a jeho fungování. Vznik přechodníků. Celkové ten-dence vývoje ruského morfologického plánu, souvislosti s vývojem ostatních plánů.Věta jednoduchá ve st. ruštině. Shoda přísudku s podmětem. Typy přísudku.Poměr bezpředložkových a předložkových konstrukcí.Souvětí ve staré ruštině.Charakteristika vývoje slovní zásoby.Změny ve slovní zásobě: zužování, rozšiřování, navrstvování, metaforizace, terminologizace, vytváření dílčích lexikálních subsystémů.Změny ve slovní zásobě podmíněné faktory mimojazykovými: přejímání, kmenoslovné a sé-mantické kalky.Přehled nejdůležitějších etap ve vývoji spisovné ruštiny.Konkurence dvou typů spisovného ja-zyka v žánrech staroruské literatury.Demokratizační a protidemokratizační tendence ve vývoji spisovné ruštiny v období feudalis-mu. Archaizující vliv tzv. druhého jihoslovanského vlivu.Kodifikační snahy M. V. Lomonosova. Reakce na jeho zásady kodifikace.Spory o spisovnou normu na poč. 19. stol.Puškinovo vymezení normy spisovné ruštiny.Základní vývojové tendence normy ruštiny na poč. a v průběhu 20. stol.Zápočet.Poznámka: Semináře 7 ? 13 budou věnovány rozboru staroruských a současných textů.
Získané způsobilosti
1. Zaměřit se na principy a příčiny vzniku změn v gramatických strukturách ruského jazyka v souvislosti s historickým vývojem. 2. Zaměřit se na formování normy spisovné ruštiny.3. V neposlední řadě se zaměřit na vývoj syntaktických struktur v průběhu historického vývoje a též na vývoj lexika odrážející kulturně-politické změny společnosti.
Požadavky
Ke všem tématům jsou studentům průběžně zadávány domácí úkoly.Kontrola je prováděna na všech seminářích.Podmínkou pro udělení zápočtu je účast na seminářích, vypracování (konspektů a cvičení).Požadavky ke zkoušce: Zkouška je ústní. Skládá se z části praktické (komplexní rozbor současného textu z hlediska diachronního) a teoretické (jedna otázka je věnována vnitřním a jedna vnějším dějinám ruského jazy-ka).Tematické okruhy:1. Periodizace dějin ruského jazyka.2. Prameny ke studiu dějin ruského jazyka.3. Fon. subsystém ? prehistorický vývoj, základní tendence, které ovlivnily vývoj prsl. fon. sub-systém. Důsledky vyvolané působením těchto tendencí. Prosodie. Změny v prosodii.4. Nejdůležitější rysy odlišující východoslovanskou větev od záp. a jižní.5. Výsledky palatalizačních procesů.6. Historické období ve vývoji fon. subsystému. Ztráta reduk. samohlásek.7. Důsledky této ztráty.8. Morfologický subsystém. Slovní druhy.9. Historie jmenné deklinace. Náhrada kmenového principu principem rodovým.10. Historie adjektiva. Jmenné a složené tvary adjektiv. Adjektiva přivlastňovací.11. Deklinace adjektivní.12. Stupňování adjektiv.13. Zájmena, charakteristika slovního druhu, klasifikace, skloňování.14. Číslovky, formování slovního druhu, klasifikace, skloňování.15. Sloveso. Konjugace, klasifikace.16. Vývoj kategorie vidu ve vztahu ke kategorii času.17. Participia. Přechodníky.18. Předložky.19. Spojky, částice.20. Historický vývoj slovní zásoby.21. Vývoj grafiky.
Garant
PhDr. Lukáš Zábranský, Ph.D.