Předmět Základy jazykovědy (KSLA / PZAZ)
Na serveru studentino.cz naleznete nejrůznější studijní materiály: zápisky z přednášek nebo cvičení, vzorové testy, seminární práce, domácí úkoly a další z předmětu KSLA / PZAZ - Základy jazykovědy, Pedagogická fakulta, Univerzita Hradec Králové (UHK).
Top 10 materiálů tohoto předmětu
Materiály tohoto předmětu
Materiál | Typ | Datum | Počet stažení |
---|
Další informace
Obsah
Program přednášek:1. Jazykověda jako věda o jazyce. Jazyk jako předmět vědeckého výzkumu. Základní funkce jazyka.2. Typologie v jazykovědě. Genealogická (genetická) a typologická klasifikace jazyků.3. Lingvistika, její vývoj a metody (stručný přehled). Srovnávací a historická gramatika 19. století. Cesty moderní evropské jazykovědy. F. de Saussure a základní pojmy jeho teorie. Jazyk a řeč.4. Pojetí znaku. Druhy znaků. Znakový charakter jazyka. Jazyk a myšlení.5. Systemový charakter jazyka. Základní jednotky jazyka. Uspořádání jazykového systému. Pojem systému a struktury. Paradigmatika a syntagmatika. Synchronie a diachronie.6. Dělení lingvistiky. Přehled hlavních lingvistických disciplin.7. Fonetika a fonologie. Klasifikace zvuků (základní české a ruské termíny). Pojetí fonému.8. Ortoepie. Transkripce a transliterace. Akcentologie.9. Morfologie. Základní morfologické kategorie a pojmy.10. Pojem gramatické kategorie. Slovní druhy.11. Syntax. Syntaktické vztahy. Syntagma. Způsoby označení syntaktických vztahů.12. Lexikologie. Sémantika. Slovo a jeho význam.13. Lexikografie. Stylistika. Systém, norma a úzus.14. Písmo.15. Zápočet.Program seminářů:1. Organizační pokyny. Základní funkce jazyka. Mluvená a psaná podoba jazyka.Přehled historie vývoje písma. Druhy grafému.2. Jazyková typologie. Genealogická klasifikace jazyků.3. Typologická klasifikace jazyků.4. Přehled hlavních lingvistických disciplín. Základní jednotky jazyka a jejich ruské a české odborné vyjádřování.5. Jazyk jako znaková soustava. Systémový charakter jazyka. Pojem systému a struktury. Pojem hierarchických vztahů v jazykovém systému.6. Fonetika a fonologie. Základní fonetické pojmy. Úkoly z fonetiky.7. Grafika a ortografie. Transkripce a transliterace.8. Pojetí morfému. Morfologická struktura slova. Pojetí gramatického a lexikálního významu. Principy morfologické analýzy.9. Úkoly ze syntaxe. Spůsoby označení syntaktických vztahů.10. Slovo a jeho základní vlastnosti. Význam slova. Komponenciální analýza.11. Lexikosémantické skupiny slov: synonyma, antonyma, homonyma, paronyma.12. Lexikologie a lexikografie. Klasifikace slovníků. Práce se slovníky.13. Stylistika. Pojetí normy a úzu. Práce s textem.14. Kolokvium. Opakování teoretické látky.15. Zápočet.
Získané způsobilosti
Cílem předmětu je příprava na lingvistickou výuku během studia ve filologickém oboru se zaměřenim na ruštinu a češtinu. Posluchači se seznámí se základními pojmy lingvistických disciplín.Praktická cvičení na seminářích jsou zaměřena na formování lingvistického citu a vnímání základních jazykových jevů.
Požadavky
Podmínkou zápočtu je vypracování všech domácích úkolů. 80% účast na seminářích. Sestavení slovníčku lingvistických termínů (nejlépe formou kartotéky). Během semestru studenti připravují sdělení na stanovené téma. Student musí prokázat své znalosti při ústním zápočtu.
Garant
doc. Galina Kosych, CSc.