Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Předmět Sebeobhajování (KSPECP / SBEOB)

Na serveru studentino.cz naleznete nejrůznější studijní materiály: zápisky z přednášek nebo cvičení, vzorové testy, seminární práce, domácí úkoly a další z předmětu KSPECP / SBEOB - Sebeobhajování, Pedagogická fakulta, Univerzita Hradec Králové (UHK).

Top 10 materiálů tohoto předmětu

Materiály tohoto předmětu

Materiál Typ Datum Počet stažení

Další informace

Obsah

1. Úvodní setkání. Teoretická východiska předmětu: sebeobhajování jako proces, hnutí sebeobhájců.2. Lidská práva a povinnosti osob se zdravotní postižením se zřetelem k lidem s mentálním postižením.3. Procvičování sdělení vlastního názoru. Problematika svéprávnosti. Rozvoj samostatnosti4. Procvičování zodpovědnosti za své chování. Nacvičování omluvy za nevhodné chování.5. Procvičování dovednosti rozhodnout se. Učení se požádat o pomoc.6. Bydlení. Možnosti bydlení. Platby za bydlení a způsoby úhrady. Schopnost samostatně hospodařit.7. Zaměstnání. Možnosti pracovního zařazení a přivýdělku. Způsoby dopravování se do zaměstnání. Rozvržení pracovní doby.8. Sport a zábava. Možnosti sportovního a kulturního vyžití. Platby v kulturních a sportovních zařízeních, případné slevy.9. Finance. Seznámení s možnostmi, jak lze získat finance (práce, invalidní důchod, příspěvek na péči). Rady, jak vystačit s financemi po celý měsíc, jak ušetřit. Nakládání s penězi ? účet v bance, číslo účtu, bankovní poplatky, sídlo banky, možnosti spoření. Sledování svých příjmů a výdajů.10. Přátelství a láska. Získávání a udržení přátel, jejich důvěry. Diskuse o potížích s kamarády. Rozebírání pocitů ze vztahů ve skupině účastníků kurzu (dříve a nyní).11. Využití a kvalita sociálních služeb. Seznámení se s typy sociálních služeb a s možnostmi, kde lze o nich získávat informace. Ujasnění si nejvhodnějších služeb pro jednotlivé účastníky kurzu. Schopnost rozhodnout se pro jinou službu v případě, že dosavadní služba nevyhovuje. Modelová situace.12. Získávání informací. Seznámení se s typy informací, které jsou pro skupinu i jednotlivce zásadní. Trénink vytvoření dokumentu ve srozumitelném jazyce. Hra zaměřená na komunikaci mezi skupinou osob s mentálním postižením a studenty.13. Zhodnocení kurzu, uzavření semestru.

Získané způsobilosti

Cílem kurzu je vybavit studenty teoretickými znalostmi i praktickými dovednostmi v oblasti práce s mentálně postiženými osobami, zejména seznámení s problematikou lidských práv těchto osob. Účastníci kurzu s mentálním postižením se budou učit hájit svá práva, chápat své povinnosti, vyjadřovat své myšlenky, bránit se diskriminaci, případně obhajovat práva těch, kterým to není umožněno. Započetí kurzu bude předcházet shromáždění osob s mentálním postižením (cca 8-10 osob), které se dobrovolně stanou účastníky kurzu. Studenti budou předem podrobněji seznámeni s problematikou sebeobhajování a s náplní kurzu.Kurz bude doprovázen hraním her a zadáváním úkolů s určitým termínem splnění.

Požadavky

Aktivní účast ve výuce

Garant

PhDr. Jana Dlouhá, Ph.D.