Předmět Biomechanika tělesných cvičení (KTVS / ZZ075)
Na serveru studentino.cz naleznete nejrůznější studijní materiály: zápisky z přednášek nebo cvičení, vzorové testy, seminární práce, domácí úkoly a další z předmětu KTVS / ZZ075 - Biomechanika tělesných cvičení, Pedagogická fakulta, Univerzita Hradec Králové (UHK).
Top 10 materiálů tohoto předmětu
Materiály tohoto předmětu
Materiál | Typ | Datum | Počet stažení |
---|
Další informace
Obsah
Přednášky:1. Úvod do biomechaniky, poloha tělesa a její změny2. Druhy pohybů3. Základy dynamiky4. Pohyb po kružnici5. Různé případy silového působení6. Pohyb v odporujícím prostředí7. Práce, výkon, energie8. Posuvný a otáčivý pohyb9. Gravitační a tíhové pole10. Statika těles, těžiště11. Kmity a vlny ve sportovní činnosti12. Vybrané sportovní činnosti a jejich fyzikální model13. Vybrané sportovní činnosti a jejich model 214. Vybrané sportovní činnosti a jejich model 3, závěr disciplínySemináře:1. Mezinárodní soustava jednotek, přesnost měření2. Vybrané úlohy na pohyby3. Vrhy a hody4. Jízdní kolo a jeho pohyb5. Pohyb a síly6. Tření a odpor prostředí7. Úlohy s využitím zákona zachování energie8. Úlohy na otáčivý pohyb tělesa9. Vliv tíhového pole na sportovní výsledky10. Určování polohy těžiště v biomechanice11. Kmity a vlny ve sportovních činnostech12. Odevzdání seminárních prací a jejich rozbor13. Hodnocení seminárních prací, vystoupení studentů14. Hodnocení seminárních prací, vystoupení studentů, zápočet
Získané způsobilosti
Biomechanika tělesných cvičení jako předmět vysokoškolského studia je založena na dobré znalosti středoškolské fyziky, která poskytuje základ pro další zpracování problematiky v tomto předmětu. Na ni pak navazují další teoretické disciplíny ve studiu i předměty didakticko-metodické. Proto znalosti z biomechaniky patří k základním výchozím teoretickým poznatkům, které musí poznat každý budoucí učitel.Výchozím cílem je tedy přehled mechaniky v prohloubeném rozsahu než získali studenti na střední škole. Dále je nutné, aby se naučili aplikovat existující poznatky i dovednosti v nových situacích: při popisu lidského těla a jeho základních pohybů, dále při popisu charakteristik sportovního náčiní a jeho pohybu. Sleduje se řešení na základě pohybových rovnic i energetickou metodou, ve statice se vychází z rovnosti sil a momentů. Fyzikální poznatky tvoří podklad pro vytváření vhodných jednoduchých modelů, v nichž lze předpovídat následné další důsledky.Student se naučí vytvářet hypotézy, teoreticky je dokazovat a nacházet cesty k praktickému ověření. V semináři studenti spojují získané vědomosti se svou praktickou zkušeností, kterou mají z vlastní tělesné výchovy nebo sportování . Své zkušenosti i výsledky samostatného studia formulují do delší seminární práce.
Požadavky
Zápočet získá student za 80% návštěvu seminářů, za aktivní práci v semináři a splnění tzv. malých seminárních cvičení (cca 8-10 souborů problémů), které předloží vedoucímu semináře. Student s větší absencí musí prokázat kromě toho zvládnutí problematiky. Dále si student vybere téma semestrální práce z nabídky, kterou dá k dispozici vedoucí semináře na začátku semestru. Zkouška obsahuje: předloženou semestrální práci (hodnotí se její odborná úroveň), písemnou část ? řešení problémů, které jsou podobné problémům řešeným v semináři - a ústní část, představující diskusi nad daným problémem ?biomechanické základy vybrané sportovní činnosti?; student si promyslí fyzikální modely v pěti odvětvích sportovní činnosti a zkoušející mu jeden vybere k rozhovoru.