Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Předmět Dějiny textilu 4 (KVKTT / PTDT4)

Na serveru studentino.cz naleznete nejrůznější studijní materiály: zápisky z přednášek nebo cvičení, vzorové testy, seminární práce, domácí úkoly a další z předmětu KVKTT / PTDT4 - Dějiny textilu 4, Pedagogická fakulta, Univerzita Hradec Králové (UHK).

Top 10 materiálů tohoto předmětu

Materiály tohoto předmětu

Materiál Typ Datum Počet stažení

Další informace

Obsah

1. - 14.Textil - textilnictví v paměťových institucích, na hradech, zámcích a v palácích. Průmyslové dědictví a konstruktéři a vynálezci spjatí s textilnictvímPaměťové instituce zařízení muzejního typu a jejich poslání.Péče o textilie v zařízeních muzejního typu.Textil a textilnictví v zařízeních muzejního typu v České republice.Sbírky gobelínů na hradech, zámcích a v palácích v České republice.Technické a průmyslové památky textilnictví v České republice.Konstruktéři, vynálezci a objevitelé spjatí s textilnictvím.

Získané způsobilosti

Studenti by si měli osvojit v rámci výuky základní znalosti o dějinách textilu, textilnictví, získat o nich přehled. Měli by si uvědomit souvislosti, propojenost, výsledků "umělecké" textilní tvorby v daném historickém období s výsledky dalších oblastí umění (iluminace, malířství, sochařství ...). Cílem předmětu je rovněž to, aby si studenti dokázali informace k daným tématům propojit s poznatky o dějinách lidské společnosti, aby je dokázali vnímat v kontextu světových dějin, respektive dějin českých zemí, a aby si je dokázali propojit také s poznatky a dovednostmi získanými v dalších předmětech oborů textilní tvorba a uměleckořemeslné textilní disciplíny. Studenti by si měli v rámci výuky osvojit rovněž informace o konstruktérech, vynálezcích a objevitelích spjatých s textilnictvím, měli by získat přehled o zařízeních muzejního typu, hradech, zámcích a palácích v České republice, v nichž jsou textilie, doklady textilnictví deponovány, vystavovány a využívány k dalším účelům, a o tuzemských technických a průmyslových památkách dokládajících rukodělnou a tovární textilní výrobu. K prohloubení znalostí o dané problematice a k rozšíření informací o ní jsou studentům doporučeny tituly odborné literatury. Část výuky je věnována diskuzi studentů a přednášejícího k probíraným tématům a prezentaci referátů.

Literatura

KANDERTOVÁ, O., KLÁPŠŤOVÁ, K. Indiánské kultury Severní a Jižní Ameriky ve sbírkách Náprstkova muzea. Praha, 1983. KOPECKÁ, I. a kol. Preventivní péče o historické objekty a sbírky v nich uložené. Praha, 2002. ŽALMAN, J. a kol. Příručka muzejníkova I. Tvorba, evidence, inventarizace a bezpečnost sbírek v muzeích a galeriích. Praha, 2002. ŽALMAN, J. Příručka muzejníkova II. Metodické pokyny ministerstva kultury. Praha, 2006. LAMAROVÁ, M. 50. léta. Užité umění a design. Praha, 1988. ŠTĚPÁN, L., VAŘEKA, J. Klíč od domova. Lidové stavby východních Čech. Hradec Králové, 1991. ŠÁŠKY, L., BORODÁČ, L. Héro a Leandros. Bratislava, 1976. KLIMTOVÁ, Z. Kavkazské koberce. Caucasian rugs. Praha, 2006. BRETOVÁ, H. Křestní textilie ve sbírkách národopisného oddělení NM Praha. In: Národopisný věstník, roč. XII (54). Praha, 1995. BENEŠ, J. Muzeologický slovník. Praha, 1978. ŠIMŠA, M., KALÁBOVÁ, P. a kol. Muzeum vesnice jihovýchodní Moravy. Strážnice, 2006. BLAŽKOVÁ, J. Nástěnné koberce v náchodském státním zámku. Praha, 1953. SEDLÁČKOVÁ, M., LYSKOVÁ, E. Secesní textil. Interiérový secesní textil ze sbírek uměleckoprůmyslového odboru MG v Brně. Brno, 1979. ZEITHAMMER, K. Vývoj techniky. Praha, 2003. BENEŠ, J. Základy muzeologie. Opava, 1997.

Požadavky

Požadavky ke zkoušce:- ústní zkouška z textilnictví v paměťových institucích, na hradech, zámcích a v palácích, z průmyslového dědictví, konstruktérů a vynálezců spjatých s textilnictvím.

Garant

PhDr. Vlastimil Havlík, Ph.D.

Vyučující

PhDr. Vlastimil Havlík, Ph.D.