Předmět Evropský kostým a móda XVII. - XX. stole (KVKTT / PTEK1)
Na serveru studentino.cz naleznete nejrůznější studijní materiály: zápisky z přednášek nebo cvičení, vzorové testy, seminární práce, domácí úkoly a další z předmětu KVKTT / PTEK1 - Evropský kostým a móda XVII. - XX. stole, Pedagogická fakulta, Univerzita Hradec Králové (UHK).
Top 10 materiálů tohoto předmětu
Materiály tohoto předmětu
Materiál | Typ | Datum | Počet stažení |
---|
Další informace
Obsah
1. Základní charakteristika módy. Rozdíl mezi přejímáním tradice a módou. Středověk a odklon od tělesnosti versus body art. Počátek diferenciace mužského a ženského oděvu versus unisex 20. století. Móda jako záliba v novém, Veblenova sociologická kritika okázalé spotřeby a okázalé zahálky vysokých tříd. Zákony proti přepychu.2. Móda od baroka k Napoleonovi. Baroko, rokoko, empír, styl Marie Antoinetty. První odklony od oficiální módy (Encroyables a Marveuilleuses). Návaznost módy na dobovou architekturu a umělecké řemeslo.3. Biedermeier vs. dandy. Potřeba individuálního stylu, odkaz dandyho v dnešním světě (např. zpěvačka Janelle Monáe, návrhářka Junya Watanabe). Vznik domů haute couture.4. Ornament není zločin. Móda konce 19. století a počátku 20. století. Secese, Art Deco. Návrat k uměleckému řemeslu: J. Ruskin, Arts and Crafts, Wiener Werkstätte. Vliv kolonialismu a dostupné exotiky (návrháři L. Vuiton a J. Doucet, tanečnice J. Baker, subkultura mladých černochů ? zooties). Vliv estetiky Ruského baletu. Móda a umění (ruský konstruktivismus, E. Schiaparelli).
Získané způsobilosti
Cyklus přednášek si klade za cíl představit oděvní módu v širším kontextu, než jakými jsou podoby jednotlivých módních vln. Kromě dějin módy od počátku 17. století až po současnost se tak bude posluchač postupně seznamovat i s teoretickou základnou, která osvětluje změny dobového vkusu a rozličné chápání pojmu módy. Móda v současné vědě vystupuje jako moderní fenomén, který reflektuje dění ve společnosti, je významným komunikačním prostředkem a v neposlední řadě také zavádí interakci mezi jedincem a davem. Oděv pokládáme za doprovodnou součást lidského těla, je vnějším pokračováním našeho niterného světa. Pomocí různého typu oblečení komunikujeme s druhými lidmi a vystavujeme jím na venek svůj společenský status. Kurz bude završen ukázkami okrajového stylu (tzv. antimóda či subkultury mládeže), který vystupuje proti oficiální a masové podobě módy.
Literatura
M. Barnard. Fashion as Communication. London, 2002. Kleinová, N. Bez loga. Praha, 2005. F. Coblencová. Dandysmus. Povinnost pochybnosti. Praha, 2003. T. Polhemus. Streetstyle : From Sidewalk to Catwalk. London, 1994. J. Smolík. Subkultury mládeže. Praha, 2010.
Požadavky
Počet pokusů pro udělení zápočtu:2
Garant
Mgr. art. Mária Hromadová, ArtD.