Předmět Hydrobiologie (KBI / PHYDR)
Na serveru studentino.cz naleznete nejrůznější studijní materiály: zápisky z přednášek nebo cvičení, vzorové testy, seminární práce, domácí úkoly a další z předmětu KBI / PHYDR - Hydrobiologie, Přírodovědecká fakulta, Univerzita Hradec Králové (UHK).
Top 10 materiálů tohoto předmětu
Materiály tohoto předmětu
Materiál | Typ | Datum | Počet stažení |
---|
Další informace
Obsah
Program přednášky1. Základní hydrobiologické charakteristiky tekoucích a stojatých vod.2. Základní typy vod a jejich členění v našich podmínkách.3. Teorie říčního kontinua. Interakce v říčním systému. Ekologické vazby vodního a suchozemského prostředí.4. Společenstva tekoucích a stojatých vod.. Změny společenstev v podélném profilu.5. Biologie vodních organismů. Bakterie, nižší a vyšší rostliny. Morfologické a fyziologické adaptace pro život ve vodě.6. Biologie vodních organismů. Živočichové. Morfologické a fyziologické adaptace pro život ve vodě.7. Znečištění vod.Využití vodních bezobratlých k bioindikaci a vodohospodářským účelům.Program cvičeníProgram cvičení:1. seznámení s metodami odběru, fixace a konzervace vodních organismů. Seznámení s materiálem a pomůckami k odběru, fixace a konzervace vodních organismů.2. orientaci v terénu, hodnocení celkového aktuálního stavu vodního a břehového společenstva.Cvičení bude organizováno ve dvou terénních exkurzích.
Získané způsobilosti
Cílem předmětu je seznámit posluchače se základními procesy probíhajícími v povrchových vodách. Definovat podmínky, příčiny a důsledky těchto pochodů. Objasnit interakce vodního a suchozemského prostředí z důrazem na tuzemské podmínky. Demonstrovat antropické vlivy na vodní biocenózy. Seznámit se základní škálou organismů osidlujících vodní prostředí, demonstrovat jejich ekologické nároky a adaptace. Poukázat na možnosti hodnocení ekologického stavu prostředí pomocí jeho biologických složek.Charakteristika získaných dovedností:Znalost v základních hydrobiologických pojmů. Orientace v členění a struktuře vodního prostředí. Znalost základních procesů ve vodním prostředí, jejich příčin a důsledků. Praktická orientace v terénu. Základní identifikace vodních organismů. Znalost ekologických nároků a adaptací těchto organismů.
Požadavky
Zápočet ? účast na cvičení, seminární práce.Zkouška ? teoretická část (1 otázka), praktická část ? identifikace vodních organismů
Garant
Mgr. Jan Špaček, Ph.D.
Vyučující
Mgr. Jan Špaček, Ph.D.Mgr. Jan Špaček, Ph.D.