Předmět Mikrobiologie (KBI / PMIKB)
Na serveru studentino.cz naleznete nejrůznější studijní materiály: zápisky z přednášek nebo cvičení, vzorové testy, seminární práce, domácí úkoly a další z předmětu KBI / PMIKB - Mikrobiologie, Přírodovědecká fakulta, Univerzita Hradec Králové (UHK).
Top 10 materiálů tohoto předmětu
Materiály tohoto předmětu
Materiál | Typ | Datum | Počet stažení |
---|
Další informace
Obsah
Osnova přednášek:1. Mikrobiologie obecně, základní etapy v historii mikrobiologie.2. Charakteristika bakterií, struktura bakteriální buňky, dělení a sporulace.3. Vznik bakteriálních kolonií, morfologie a znaky bakteriálních kultur.4. Množení a růst bakteriálních kultur, růstová křivka.5. Metabolismus bakterií, výživa, zdroje energie, růstové faktory.6. Vliv vnějších faktorů na růst bakterií.7. Genetika bakterií, základní pojmy, mutace bakterií, transformace, transdukce, konjugace.8. Bakterie a prostředí, vztahy mezi bakteriemi a vyššími organismy.9. Principy bioluminiscence mikroorganismů a její využití pro testy toxicity.10. Významné skupiny patogenních mikroorganismů.11. Normální a patogenní mikroflóra lidského těla.12. Fyzikální a chemická struktura virionu, nukleokapsid a jeho stavba.13. Reprodukce viru, virus a organismus, regulace virové reprodukce, genetika virů.14. DNA a RNA viry, významná virová onemocnění.15. Původ virů, ekologie a přehled systému virů.Osnova cvičení :1. Bezpečnost práce. Příprava sterilního skla, materiálu a potřeb. Způsoby sterilizace.2. Živné půdy pro mikroorganismy. Lití ploten, šikmé agary.3. Důkaz všudypřítomnosti mikroorganismů.4. Aseptický způsob očkování, použití bakteriologické kličky.5. Aseptický způsob očkování, použití bakteriologické pipety.6. Izolace Bacillus subtilis ze senného nálevu a jeho termorezistence.7. Typy kultivačních půd. Izolace čisté kultury.8. Barvení karbolfuchsinem. Pozorování bakteriálních buněk.9. Barvení podle Grama. Pozorování bakteriálních buněk.10. Negativní barvení kongočervení. Pozorování bakteriálních buněk.11. Provedení bakteriálního testu toxicity pomocí měření bioluminiscence bakterie Vibrio fischeri.12. Stanovení citlivosti bakterií na antibiotika.13. Stanovení koncentrace živých buněk výsevem na plotnu, určování počtu buněk pomocí počítací komůrky.14. Metabolické reakce vybraných bakteriálních druhů.15. Shrnutí. Zápočet.
Získané způsobilosti
Cílem předmětu je seznámit studenty se základními poznatky o mikroorganismech. Zvláště s funkcemi mikrobiální buňky, ukázat porovnání struktury buněk bakteriálních s buňkami rostlinnými a živočišnými, seznámení s buněčným cyklem, výživou a metabolismem bakterií a mikrobiálními společenstvy. Důraz se klade také na seznámení s významnými skupinami mikroorganismů. Dále seznámit studenty s půdou a vodou jako stanovištěm mikroorganismů, koloběhy biogenních prvků, taxonomií virů, bakterií, kvasinek a mikromicet. Studenti se seznámí s principy bioluminiscence mikroorganismů a jejím využití pro testy toxicity. U virů seznámit s původem, strukturou, genetikou a reprodukcí virů. Na závěr také ukázat na bakteriální a virová onemocnění. Cílem praktických cvičení z mikrobiologie je seznámit studenty se základními metodami práce v mikrobiologické laboratoři.
Literatura
Klaban, V. Ekologie mikroorganismů. Praha, Galén, 2011. ISBN 9788072627707.Votava, M. Lékařská mikrobiologie obecná. Neptun, Brno, 2001. ISBN 80-210-1805-4.Prescott, L., M. Microbiology. Dubuque, Wm. C. Bron Publishers, 1996. ISBN 0-697-29390-4.Rosypal, S. a kol. Nový přehled biologie. Scientia, Praha, 2003. ISBN 80-86960-23-4.Podstatová, H. Základy epidemiologie a hygieny. Praha, Galén, 2009. ISBN 978-80-7262-597-0.Klaban, V. Ilustrovaný mikrobiologický slovník. Praha, Galén, 2005. ISBN 8072623419.Frébortová, J. Laboratorní cvičení z mikrobiologie. UP Olomouc, 2008. ISBN 80-7184-990-1.Kaprálek, F. Mikrobiologické praktikum. Praha, Karolinum, 1999.
Požadavky
Pro získání zápočtu je podmínkou aktivní účast na cvičeních. Plnění zadaných úkolů na cvičeních s porozuměním. Vypracování laboratorních protokolů včetně nákresů. Při odevzdání prokázat pochopení řešené problematiky.Zkouška se sestává ze zodpovězení tří vylosovaných otázek z předloženého souboru rozděleného na tři části (každá otázka z jedné části): první část je z obecné mikrobiologie, druhá část z bakteriologie a virologie a třetí část z mikrobiologické techniky.
Garant
Ing. Vladimír Dvořák, Ph.D.
Vyučující
Ing. Vladimír Dvořák, Ph.D.Ing. Vladimír Dvořák, Ph.D.