Předmět Základy fyziologie člověka (KCH / PZFCL)
Na serveru studentino.cz naleznete nejrůznější studijní materiály: zápisky z přednášek nebo cvičení, vzorové testy, seminární práce, domácí úkoly a další z předmětu KCH / PZFCL - Základy fyziologie člověka, Přírodovědecká fakulta, Univerzita Hradec Králové (UHK).
Top 10 materiálů tohoto předmětu
Materiály tohoto předmětu
Materiál | Typ | Datum | Počet stažení |
---|
Další informace
Obsah
ZAMĚŘENÍ předmětu Základy fyziologie člověka1. Buňky - základní stavební a funkční jednotky lidského těla, mikroskopická anatomie, funkční morfologie epitelové, pojivové, svalové a nervové tkáně2. Původ člověka, základy evoluční teorie, fylogeneze - vznik a vývoj člověka3. Funkční anatomie opěrné a pohybové soustavy, anatomické názvosloví, spojení kostí, klouby, růst těla4. Tělní tekutiny, krev, imunitní systém5. Funkční anatomie cévního a mízního systému (malý plicní a velký tělní oběh krve, mízní oběh, lymfatické orgány, placentární oběh krve)6. Funkční anatomie dýchacího systému7. Funkční anatomie trávicího systému, jater a slinivky břišní8. Vylučovací soustava, homeostáza a osmoregulace, regulace pH, termoregulace, kůže, kožní deriváty, nemoci kůže9. Metabolismus, tkáňové hormony, funkční anatomie endokrinních žláz10. Funkční anatomie mužských a ženských pohlavních orgánů, rozmnožování člověka, ontogeneze člověka, základy embryologie11. Funkční anatomie neuronu a nervové soustavy, řízení činnosti organismu, míšní a mozkové nervy, autonomní nervový systém12. Funkční anatomie receptorů a smyslových orgánů, lidské smysly, interakce člověka a životního prostředí
Získané způsobilosti
Cílem předmětu je seznámit studenty se základními fyziologickými procesy, které probíhají v živém organismu v přirozených podmínkách životního prostředí a v omezeném rozsahu i s patofyziologickými procesy - včetně mechanismů, jak jim předcházet. Cílem i prostředkem je studium funkcí živých organismů, vysvětlení účelnosti trojrozměrných živých a dynamicky se měnících anatomických struktur a podstaty všech klíčových funkcí hlavních taxonů živočišné říše.
Požadavky
Způsob a pravidla výsledné klasifikace předmětu ZkouškaZkouška je ústní (2 otázky) nebo písemná v rozsahu 20 až 40 minut dle upřesnění vyučujícího.
Garant
RNDr. Martin Kuneš, Ph.D.
Vyučující
RNDr. Martin Kuneš, Ph.D.