Předmět Dějiny a reálie NJO II (KGER / 0009)
Na serveru studentino.cz naleznete nejrůznější studijní materiály: zápisky z přednášek nebo cvičení, vzorové testy, seminární práce, domácí úkoly a další z předmětu KGER / 0009 - Dějiny a reálie NJO II, Filozofická fakulta, Univerzita Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem (UJEP).
Top 10 materiálů tohoto předmětu
Materiály tohoto předmětu
Materiál | Typ | Datum | Počet stažení |
---|
Další informace
Obsah
Probírané tématické okruhy:1. Německo po sjednocení v době Bismarckově. Gründerjahre.2. Monarchie za císaře Františka Josefa I. Jugendstil.3. Vilémovské období. Až k výbuchu 1. světové války.4. První světová válka a její následky.5. Úspěchy a problémy Výmarské republiky.6. Totalitní ideologie v Německu a Rakousku do výbuchu II. světové války. Antisemitismus.7. Němci a německá kultura na východ od Německa. Němci v I. ČSR a II.RP.8. Klíčové události během II. světové války.9. Němci jako oběti války. Vyhnání a vysídlení.10. Následky války pro Německo a Rakousko.11. NSR a NDR ve srovnání.12. Evropská integrace a znovusjednocení Německa.13. Vybrané problémy současného Německa, Rakouska a Švýcarska.
Získané způsobilosti
- schopnost kritické práce s německojazyčnou primární i sekundární literaturou;- schopnost samostatně si zformulovat otázku a interpretovat text; - zlepšení schopnosti argumentovat při diskusích; - zlepšení písemného projevu studentů;- zvětšení slovní zásoby v oblasti historie a kultury;- prohloubení schopnosti orientovat se v geografii německojazyčné oblasti;- získání orientace v historickém a kulturním vývoji německojazyčných oblastí;
Literatura
Müller, H., Krieger, K. F., Vollrath, H. Dějiny Německa, Praha. 1995. Seibt, F. Deutschland und die Tschechen, München- Zürich. 1995. HOENSCH, Jörg K./ LEMBERG, Hans (Hg.). Begegnung und Konflikt. Schlaglichter auf das Verhältnis von Tschechen, Slowaken und Deutschen 1815-1989. Bonn, 2001. KŘEN, Jan. Die Konfliktgemeinschaft. Tschechen und Deutsche 1780-1918. München, 1999. Kouřimská,M. a kol. Zur Geschichte und Kultur der deutschprachigen Länder, Scientia, spol. s. r. o., Praha. 1999.
Požadavky
Požadavky na studenta: pravidelná účast na seminářích, aktivita v semináři, recenze jedné monografie nebo i sborníku k probírané tematice. Recenze je kritickou reflexí čtenáře, musí být vypracována v německém jazyce a má být podnětem k diskusi u ústní zkoušky. Musí obsahovat informace o obsahu knihy, stanovit cíle knihy a kriticky se vyrovnat s tezemi autora jakož i jeho argumentací.Zkouška: Studenti hovoří o problematice jedné z recenzovaných knih, charakterizují popisovanou dobu a zasadí jí do kontextu německých popř. rakouských, švýcarských dějin. Dále stručně vysvětlí náhodně vybrané pojmy nebo osobnosti a tím dokážou svou orientaci a přehled o historii a reáliích německojazyčných oblastí. (příklady pojmů: Augsburský náboženský mír, Bohemismus, Dolchstosslegende, Kulturkampf, Investiturstreit, Ruhrgebiet, Schlesien, Arminius, Friedrich II., apod.)