Předmět Německá literatura z Českých zemí I (KGER / 0512)
Na serveru studentino.cz naleznete nejrůznější studijní materiály: zápisky z přednášek nebo cvičení, vzorové testy, seminární práce, domácí úkoly a další z předmětu KGER / 0512 - Německá literatura z Českých zemí I, Filozofická fakulta, Univerzita Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem (UJEP).
Top 10 materiálů tohoto předmětu
Materiály tohoto předmětu
Materiál | Typ | Datum | Počet stažení |
---|
Další informace
Obsah
1. Úvod do problematiky německé literatury z Českých zemí jakožto fenoménu centrálního a periferního, vztah k české a německé literatuře.2. Německý minnesang a dvorský epos na královském dvoře posledních Přemyslovců: Reinmar von Zweter, Sigeher, Václav II., Ulrich von Etzenbach.3. Německá literatura za vlády Lucemburků: Jan ze Středy a jazyk pražské kanceláře, pražská univerzita a žánr "hádání", první pokusy o reformu církve.4. Jan ze Žatce: Oráč z Čech a jeho český pendant Tkadleček v evropském kontextu (I).5. Jan ze Žatce: Oráč z Čech a jeho český pendant Tkadleček (II).6. Hornická literatura 15. - 18. století: De re metalica (Georgius Agricola), Píseň kutnohorská - nejstarší hornická lidová píseň v německém jazyce, písně o horních městech (Jáchymov), hornická duchovní píseň (Herman, Wieser), hornická kázání (Mathesius, Habel).7. České země - rodiště kancionálu v národních jazycích (I): Jednota bratrská (Weisse, Roh, Komenský).8. České země - rodiště kancionálu v národních jazycích (II): luteráni (Herman) a katolíci (Leisentrit, Braun, Koniáš).9. Lyrika na dvoře Rudolfa II.: básnící skladatelé (Regnart, Hassler, Lange), básníci Hock (Schönes Blumenfeld), Johannes Kepler.10. Pikareskní román v českých zemích: Niklas Ulenhart (poč. 17. st.), Kohn: Der jüdische Gil Blas (poč. 19. st.), Watzlik: Fuxloh (poč. 20. st.).11. Barokní literatura (I): homiletika, konceptuální kázání (Todtfeller, Felsenecker, Liehre, Kraus).12. Barokní literatura (II): duchovní píseň (Todtfeller, Frosch, Kraus, nepomucenské písně)13. Barokní literatura (III): česko-německé vztahy - recepce díla Friedricha Spee (Kadlinský, Dlouhoveský, Todtfeller), česká recepce literatury z okrouhu mnichovské traktátové školy (Khuen - Michna, Drexel - Ferus-Plachý), nábožná literatura (Martin z Kochemu).14. Židé a literatura raného novověku: literatura v jidiš (Taussk), polemická literatura (Roblik), literatura pro židovské konvertity (Haslbauer).
Získané způsobilosti
Studující získají v rámci daného kurzu přehled o vývojových etapách německy psané literatury z území Čech, Moravy a Slezska od nestarších dob až do 18. století, seznámí se s nejvýznamnějšími fenomény, představiteli a jejich díly, na základě četby primární literatury pak prohloubí své kompetence jazykové i dovednosti samostatné analýzy a interpretace literárních textů různých žánrů.
Požadavky
Předpokladem pro udělení zápočtu je úspěšné absolvování kolokvia, v němž budou diskutována, analyzována a interpretována načtená literární díla. Podmínkou k účasti na kolokviu je aktivní účast na seminářích.Tento předmět bude zohledněn v souborné písemné zkoušce po zakončení semináře Německá literatura z Českých zemí I a II.
Garant
Mgr. Jan Kvapil, Ph.D.
Vyučující
Mgr. Jan Kvapil, Ph.D.