Předmět Německá literatura z Českých zemí II (KGER / 0514)
Na serveru studentino.cz naleznete nejrůznější studijní materiály: zápisky z přednášek nebo cvičení, vzorové testy, seminární práce, domácí úkoly a další z předmětu KGER / 0514 - Německá literatura z Českých zemí II, Filozofická fakulta, Univerzita Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem (UJEP).
Top 10 materiálů tohoto předmětu
Materiály tohoto předmětu
Materiál | Typ | Datum | Počet stažení |
---|
Další informace
Obsah
1. Vývoj německé literatury z Českých zemí v 1. polovině 19. st.; K. H. Mácha.2. Koncepce bohemismu, Bernard Bolzano, Charles Sealsfield.3. Vývoj literatury po roce 1848, generace revoluční (Moritz Hartmann, Alfred Meissner), asimilace židovského obyvatelstva - židovští spisovatelé Leopold Kompert, Siegfried Kapper.4. Adalbert Stifter a další šumavští prozaici.5. Realistická literatura z Moravy (Marie von Ebner-Eschenbach, Jakob Julius David).6. Svět snů, magična a fantazie (dílo Gustava Meyrinka a Alfreda Kubina).7. Pražská německá literatura: Spolek Concordia, Verein der bildenden Künstler, novoromantici (Oskar Wiener, Paul Leppin) a osobnost R. M. Rilkeho.8. Brodův "Pražský kruh", tvorba Oskara Bauma.9. Expresionistická tvorba (Franz Kafka, Franz Werfel).10. Činnost překladatelská (Herder-Blätter, Pavel Eisner).11. Ghetto Terezín/Theresienstadt, lyrická tvorba z terezínského ghetta.12. Osobnost a dílo H. G. Adlera.13. Dramatická a hudební tvorba z terezínského ghetta (Peter Kien, Viktor Ullmann, Hans Krása).14. Poválečná tvorba vzpomínková (Lenka Reinerová, Erica Pedretti, Ilse Tielsch).
Získané způsobilosti
Studující získají v rámci daného kurzu přehled o vývojových etapách německy psané literatury z území Čech, Moravy a Slezska z období 19. a 20. století, seznámí se s nejvýznamnějšími představiteli a jejich díly, na základě četby primární literatury pak prohloubí své kompetence jazykové i dovednosti samostatné analýzy a interpretace literárních textů různých žánrů.
Literatura
Serke, Jürgen. Böhmische Dörfer. Putování opuštěnou literární krajinou. Praha: Triáda, 2001. Serke, Jürgen. Böhmische Dörfer. Wanderungen durch eine verlassene literarische Landschaft. Wien - Hamburg, 1987. Hrubý, Dan. Cesta Pražským kruhem. Praha: XYZ, 2009. Brod, Max. Der Prager Kreis. Praha, 1993. Adler, H. G. Die Dichtung der Prager Schule. Brno, 2003. Mühlberger, Josef. Geschichte der deutschen Literatur in Böhmen. 1900 - 1939. München, 1981. Kosatík, Pavel. Menší knížka o německých spisovatelích z Čech a Moravy. Praha, 2001. Peroutka, Ferdinand/Urzidil, Johannes. O české a německé kultuře. Praha: Dokořán, 2008. Kneidl, Pravoslav (ed.). Pražská léta německých a rakouských spisovatelů. Praha: Pražská edice, 1997. Krolop, Kurt. Studien zur Prager deutschen Literatur. Wien: Praesens, 2005. Arnold, Heinz - Veselý, Otakar - Zeidler, Hans. Uferdasein. Bautzen: Lusatia, 1996.
Požadavky
Předpokladem pro udělení zápočtu je četba děl primární literatury a aktivní účast na seminářích, spočívající v diskuzi k analýze a interpretaci děl. Písemná zkouška je zkouškou soubornou, obsahově zahrnuje kurzy Německá literatura z Českých zemí I a Německá literatura z Českých zemí II. V rámci zkoušky prokazují studující schopnost orientace ve vývojových tendencích a specifikách německy psané literatury z Českých zemí a znalost děl nejvýznamnějších představitelů od období středověku po počátek 21. století.
Garant
Mgr. Jan Kvapil, Ph.D.
Vyučující
Mgr. Jarmila Jehličková