Předmět Dějiny a reálie I (KGER / 0801)
Na serveru studentino.cz naleznete nejrůznější studijní materiály: zápisky z přednášek nebo cvičení, vzorové testy, seminární práce, domácí úkoly a další z předmětu KGER / 0801 - Dějiny a reálie I, Filozofická fakulta, Univerzita Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem (UJEP).
Top 10 materiálů tohoto předmětu
Materiály tohoto předmětu
Materiál | Typ | Datum | Počet stažení |
---|
Další informace
Obsah
Probírané tématické okruhy:1. Úvodní seminář, vymezení předmětu, seznámení s literaturou a požadavky na zápočet a ke zkoušce.2. Germánské kmeny v době stěhování národů až k vytvoření prvních státních útvarů, počátky písemnictví.3. Raný a vrcholný středověk. Kolonizace a osídlování východních území.4. Pozdní středověk. Upevňování moci teritoriálních států a úpadek císařství, hanza.5. Vznik švýcarské státnosti a historický vývoj švýcarské konfederace.6. Novověk - humanismus, renesance. Knihtisk, heliocentrismus.7. Reformace. Hus, Luther, Zwingli, Kalvín8. Náboženské války. Čechy po 30leté válce.9. Absolutismus v Německu. Baroko.10. Prusko Rakouský dualismus. Klasická německá filozofie, německé osvícenství11. Vliv myšlenek francouzské revoluce a napoleonských válek na německou a českou společnost.12. Restaurace a revoluce. Německá kultura v době předbřeznové.13. Industrializace a její vliv na společnost.14. Od Německého spolku k sjednocení Německa
Získané způsobilosti
- schopnost kritické práce s německojazyčnou primární i sekundární literaturou;- schopnost samostatně si zformulovat otázku a interpretovat text; - zlepšení schopnosti argumentovat při diskusích; - zlepšení písemného projevu studentů;- zvětšení slovní zásoby v oblasti historie a kultury;- prohloubení schopnosti orientovat se v geografii německojazyčné oblasti;- získání orientace v historickém a kulturním vývoji německojazyčných oblastí;
Literatura
HLAVAČKA, Milan/ VEBER, Václav/ POLÍVKA, Miloslav, aj. Dějiny Rakouska. Praha, 2002. KOSCHMAL, Walter/ NEKULA, Marek/ ROGALL, Joachim (Hg.). Deutsche und Tschechen. Geschichte - Kultur - Politik. München, 2001. SEIBT, Ferdinand. Deutschland und die Tschechen. Geschichte einer Nachbarschaft in der Mitte Europas, aktualisierte Neuausgabe. München, 1997. KŘEN, Jan. Die Konfliktgemeinschaft. Tschechen und Deutsche 1780-1918. München, 1999. MÜLLER, Heiner/ KRIEGER, Karl-Friedrich/ VOLLRATH, Hanna. Schlaglichter der deutschen Geschichte. Bonn, 2007.
Požadavky
Požadavky na studenta: pravidelná účast na seminářích, aktivita v semináři, recenze jedné monografie nebo i sborníku k probírané tematice. Recenze je kritickou reflexí čtenáře, musí být vypracována v německém jazyce a má být podnětem k diskusi u ústní zkoušky. Musí obsahovat informace o obsahu knihy, vymezit cíl recenzované práce, určit hlavní problematiku knihy a kriticky se vyrovnat s tezemi autora jakož i jeho argumentací.
Garant
Dr.phil. Miroslav Němec