Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Předmět Německojazyčná literatura raného novověk (KGER / 0843)

Na serveru studentino.cz naleznete nejrůznější studijní materiály: zápisky z přednášek nebo cvičení, vzorové testy, seminární práce, domácí úkoly a další z předmětu KGER / 0843 - Německojazyčná literatura raného novověk, Filozofická fakulta, Univerzita Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem (UJEP).

Top 10 materiálů tohoto předmětu

Materiály tohoto předmětu

Materiál Typ Datum Počet stažení

Další informace

Obsah

1. Postavení literatury v raně novověké hierarchii umění. Kulturní, politický, náboženský, národnostní a společenský vývoj českých zemí. Jazykové souvislosti pojmu "bohemikální" - literatura psaná česky, německy, latinsky a jidiš.2. Hymnografie I - duchovní a kancionálová píseň v reformační tradici (Weisse, Roh, Komenský, Herman)3. Hymnografie II - katolická tradice (Leisentrit, Schlindel, Braun, Koniáš)4. Hymnografie III - interkonfesijní a česko-německé vztahy (Spee a Kadlinský, Khuen a Michna, Christelius, Hymnodia catholica)5. Homiletika I - kázání v reformační tradici (Mathesius, pohřební kázání)6. Homiletika II - pozice konceptualismu v katolické kazatelské tradici konce 17. století (Todtfeller)7. Homiletika III - konceptualismus v katolické tradici počátku 18. století (Felsenecker, Hailmann, příležitostná kázání)8. Nábožná literatura I - rozdílný charakter vzdělavatelné literatury pro lid v protestantském (Habermann) a katolickém prostředí (Martin von Cochem)9. Nábožná literatura II - fenomén katolické modlitební knihy a její proměna a postavení v náboženském životě (Martin z Kochemu, Mibes, Nebeklíč a misijní modlitební knihy)10. Poutní a bratrská literatura - literatura vážící se k poutním místům a k činnosti náboženských bratrstev, žánrové spektrum, barokní synkretismus (Balbín)11. Hagiografie - legendistická literatura (legendy o českých zemských patronech, popsání životů svatých), Veliký život Ježíše Krista od Martina z Kochemu12. Traktátová literatura - raně novověký konfesionalismus a polemická literatura (Kraus)13. Cestopisná literatura (Tektander, Müller), historiografie (Hájek, Balbín, Sartorius) a další okrajové žánry14. František Antonín Špork - literatura Šporkova okruhu v česko-německém a interkonfesijním kontextu

Získané způsobilosti

Znalost a chápání raně novověkých textů v česko-německém interkulturním kontextu, prohloubení schopnosti analýzy a interpretace literárních textů, procvičení abstraktního myšlení.

Literatura

Kučera, J. P. - Rak, J. Bohuslav Balbín a jeho místo v české kultuře. Praha, 1983. Preiss, P. Boje s dvouhlavou saní. František Antonín Špork a barokní kultura v Čechách. Praha, 1981. Polišenský J. - Binková, S. Česká touha cestovatelská. Cestopisy, deníky a listy ze 17. století. Praha, 1989. Kvapil, J. Čítanka německé barokní literatury z Čech. Anthologie der deutschen Barockliteratur aus böhmischen Ländern. Ústí nad Labem, 2001. Heilfurth, G. Das Bergmannslied. Wesen / Leben / Funktion. Ein Beitrag zur Erhellung von Bestand und Wandlung der sozial-kulturellen Elemente im Aufbau der industriellen Gesellschaft. Kassel/Basel, 1954. Bäumker, W. Ein deutsches geistliches Liederbuch mit Melodien aus dem XV. Jahrhundert nach einer Handschrift des Stiftes Hohenfurt. Leipzig, 1895. Herzog, U. Geistliche Wohlredenheit. Die katholische Barockpredigt. München, 1991. Wolkan, R. Geschichte der deutschen Litteratur in Boehmen bis zum Ausgange des XVI. Jahrhunderts. Prag, 1894. Lubos, A. Geschichte der Literatur Schlesiens, I (Von den Anfängen bis ca. 1800). Würzburg, 1999. Trunz, E. Pansophie und Manierismus im Kreise Kaiser Rudolfs II., in: Zeman, Herbert (Hg.): Die österreichische Literatur. Ihr Profil von den Anfängen im Mittelalter bis ins 18. Jahrhundert (1050 ? 1750), Bd. 2. Graz, 1986. Petrbok, V. Stýkání nebo potýkání? Několik kapitol k dějinám česko-německo-rakouských literárních vztahů v českých zemích mezi Bílou horou a napoleonskými válkami. Praha, 2012. Pavlíčková, R. Triumphus in mortem. Pohřební kázání nad biskupy v raném novověku. České Budějovice, 2008. Kvapil, J. Ze Zahrádky do Zahrady, aneb Od Hortulu animae k Štěpné zahradě Martina z Kochemu. Ústí nad Labem, 2001.

Požadavky

Podmínky pro udělení zápočtu:1. aktivní účast na semináři2. referát a seminární práce na zvolené téma

Garant

Mgr. Jan Kvapil, Ph.D.

Vyučující

Mgr. Jan Kvapil, Ph.D.