Předmět Česko-německé interkulturní vztahy (KGER / CNIV)
Na serveru studentino.cz naleznete nejrůznější studijní materiály: zápisky z přednášek nebo cvičení, vzorové testy, seminární práce, domácí úkoly a další z předmětu KGER / CNIV - Česko-německé interkulturní vztahy, Filozofická fakulta, Univerzita Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem (UJEP).
Top 10 materiálů tohoto předmětu
Materiály tohoto předmětu
Materiál | Typ | Datum | Počet stažení |
---|
Další informace
Obsah
1. Instituce, publikace a osobnosti2. Kultura: Konstrukt nebo fenomén?3. Patriotismus - nacionalismus - regionalismus4. Jazyk a kultura5. Kultura a prostor6. Prostor a jazyk7. Imagologie: auto-/heterostereotypy8. Identita / alterita9. Kulturní transfer. Kontakt nebo izolace?10. Kultura a politika11. Místa paměti12. Domov, migrace a exilNa jednu hodinu prezenčního studia je počítáno se dvěma hodinami samostatné práce formou studia zadané odborné literatury a písemného vypracování stanovených úkolů. Studující se v individuální přípravě seznamují s aktuální odbornou literaturou, v rámci své přípravy specifikují své téma, hledají a čtou studie ke svému tématu, tak aby problematiku zvoleného tématu mohli sami představit v prezenční části kurzu a plnit průběžně zadané úkoly. Jejich plnění, tj. výsledky samostatné práce jsou vyučujícím průběžně kontrolovány formou osobních konzultací a prostřednictvím výukové platformy moodle.
Získané způsobilosti
Studující - zná činnost institucí na působících v česko-německém kulturním prostoru- orientuje se v aktuálních problémech česko-německého odborného dialogu- je schopen/schopna provádět rešerše na dané téma a pracovat se sekundární literaturou - umí rozpoznat základní problematiku vědeckého textu- dokáže argumentovat, vést diskusi a formulovat otázky
Literatura
Koschmal, W./ Rogall, J./ Nekula, M. (Hg.). Deutsche und Tschechen. Geschichte-Kultur-Politik. München, 2003. Seibt, Ferdinand. Deutschland und die Tschechen. München, 1995. Marek, M. a kol. (ed.). Kultur als Vehikel und Opponent politischer Absichten. Kulturkontakte zwischen Deutschen, Tschechen und Slowaken von der Mitte des 19. Jahrhunderts bis in die 1980er Jahre. Essen, 2010. Bohemia. Zeitschrift für die Kutur und Geschichte der böhmischen Länder. München. Brücken. Germanistisches Jahrbuch. Praha. Křen, Jan. Die Konfliktgesellschaft 1780-1918. München, 1996. Germanoslavica. Zeitschrift für germano-slawische Studien. Praha. Háhnová, Eva. Od Palackého k Benešovi. Praha, 2015.
Požadavky
Udělení zápočtu za- domácí samostatnou přípravu studujících spočívající v četbě textů sekundární i primární literatury k tématu- schopnost analýzy textů v semináři - interpretaci na základě znalosti kulturních a politických dějin
Garant
Dr.phil. Miroslav Němec