Předmět Česká témata a motivy v německojaz. lit. (KGER / KCTM)
Na serveru studentino.cz naleznete nejrůznější studijní materiály: zápisky z přednášek nebo cvičení, vzorové testy, seminární práce, domácí úkoly a další z předmětu KGER / KCTM - Česká témata a motivy v německojaz. lit., Filozofická fakulta, Univerzita Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem (UJEP).
Top 10 materiálů tohoto předmětu
Materiály tohoto předmětu
Materiál | Typ | Datum | Počet stažení |
---|
Další informace
Obsah
A Osvícenský zájem o lidovou tvorbu národů1. Johann Gottfried Herder: Stimmen der Völker in Liedern - Slawische Völker.B Obraz Čech v období německé klasiky2. Goethovy pobyty v českých lázních (Karlovy Vary, Mariánské Lázně, Teplice) a jeho obraz české krajiny a duše. Práce s deníkovými záznamy z let 1821-1823 (Tagebuchaufzeichnungen aus Böhmen 1821-1823). Goethův ideál ženy, vztah k Ulrice von Levetzow - analýza a interpretace básnické skladby Marienbader Elegie.3. Schillerův pohled na Čechy coby místo neznámé, divoké - analýza dramatu Die Räuber z hlediska topografického a interkulturního.C Role české mytologie i idealizovaný obraz Prahy v období německé romantiky4. Analýza obrazu Prahy v historicko-romantickém dramatu Die Gründung Prags Clemense Brentana.5. Mozartova Praha v novele Eduarda Mörikeho Mozart auf der Reise nach Prag.D Česká témata v rakouské dramatické tvorbě období biedermeieru a Vormärz6. Dramatická tvorba Franze Grillparzera ve vztahu k českým tématům (bájná kněžna Libuše, český kníže Otokar II.), interpretace dramatu König Ottokars Glück und Ende.7. Johannes Nepomuk Nestroy: Eisenbahnheiraten.E Čechy v zrcadle realistické a naturalistické cestopisné literatury8. Theodor Fontane: Reisebriefe aus Karlsbad, Schloss Eger. Marie von Ebner-Eschenbach: In Eger.9. Johann Gottfried Seume: Auf den Straßen Böhmens.10. Češství a Čechy v literatuře německého naturalismu - slezský okruh kolem Gerharta Hauptmanna (Hermann Stehr: novela Gudnat, Mythen und Mähren, fantastická povídka Der Himmelsschlüssel. Eine Geschichte zwischen Himmel und Erde, Johannes M. Avenarius: povídka Heimat).F Česká tematika v dílech 1. poloviny 20. století11. Obraz českého národního obrození a postava Karla Sabiny v románu Die verkaufte Braut Maxe Broda.12. Robert Musil - rakouský autor se silným vztahem k Moravě, zvláště pak k Brnu. Analýza topografie jeho prvotiny Verwirrungen des Zöglings Törless.13. Lidice - místo paměti české tragédie - v literárních památnících německé i české literatury I - poezie:báseň Franze Fühmanna Im Museum von Lidice, česká poezie k tematice lidické tragédie (František Halas: Lidice, Jiří Václav Svoboda: Lidice, Karel Šiktanc: Heinovské noci, Jaroslav Seifert: Přilba hlíny), poéma Mrtvá ves (Das tote Dorf/The Dead Village) Viktora Fischla.14. Lidice - místo paměti české tragédie - v literárních památnících německé i české literatury II - próza:zkreslení historických dat v románu Heinricha Manna Lidice, Bäte Ludwig: povídka Rosen nach Lidice, postava bezejmenného německého důstojníka v baladické próze Františka Křeliny Každý své břímě.
Získané způsobilosti
Těžiště disciplíny spočívá v literárních rozborech a interpretaci, přičemž si studující na základě práce s primární i sekundární literaturou prohlubují znalosti německé literatury v česko-německém interkulturním a interdisciplinárním kontextu, zdokonalují své interpretační a argumentační schopnosti.
Literatura
Brentano, C. Die Gründung Prags. Berlin, 2010. Schiller, F. Die Räuber. Stuttgart, 1986. Brod, M. Die verkaufte Braut. Esslingen, 1962. Křelina, F. Každý své břímě. Praha, 1990. Grillparzer, F. König Ottokars Glück und Ende. Stuttgart, 1986. Mann, H. Lidice. Berlin, 1984. Brandl, B. Liebe zu Böhmen. Ein Land im Spiegel deutschsprachiger Dichtung. Berlin: Verlag der Nation, 1990. Stehr, H. Mythen und Mähren. Leipzig, 1929. BÄTE, L. Rosen nach Lidice. Berlin, 1960. Herder, J.G. Stimmen der Völker in Liedern. Stuttgart, 1968. von Goethe, J.W. Trilogie der Leidenschaft. Rudolstadt, 1999. Arnold, H. Zeidler, H. (Hrsg.). Uferdasein. Deutschsprachige Literatur in Böhmen, Bautzen 1996 (Anthologie).
Požadavky
Aktivní účast v seminářích založená na četbě děl primární literatury i studiu doporučené literatury, přednesení ústního referátu na zvolené téma a zapojení do diskuse prověřují schopnost interpretace literárních děl v širším kulturněhistorickém kontextu z česko-německého interkulturního pohledu.
Garant
Mgr. Jarmila Jehličková