Předmět Dějiny výtvarného umění V (KHI / 0032)
Na serveru studentino.cz naleznete nejrůznější studijní materiály: zápisky z přednášek nebo cvičení, vzorové testy, seminární práce, domácí úkoly a další z předmětu KHI / 0032 - Dějiny výtvarného umění V, Filozofická fakulta, Univerzita Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem (UJEP).
Top 10 materiálů tohoto předmětu
Materiály tohoto předmětu
Materiál | Typ | Datum | Počet stažení |
---|
Další informace
Obsah
Kurs je zaměřen na problémy studia vizuální kultury 19. - 21. století: historicky různorodá vyjádření přírody ve vztahu k tématu kultura-příroda, problematika genderových studií (LBGTI) ve vztahu k vizuální kultuře, problém národního umění, pomníky, památníky a umění ve veřejném prostoru, charakteristické znaky a proudy moderního a postmoderního umění, aktualizovaný výklad pojmů (například autor, umělecké dílo, znak, kontext, dematerializace, globalizace ad.).Součástí kursu je i seznámení se se základním rejstříkem metodických postupů a teorií od ikonograficko-ikonologické metodody, sémiotiky, přes genderové teorie k interdisciplinárně pojatému studiu kulturních artefaktů. Smyslem kursu není jen předkládat poznatky, ale formulovat problematická témata a naučit se argumentovat v diskusi.
Získané způsobilosti
Absolvent kursu by měl zvládnout interpretovat středně obtížný odborný text a dokázat představit a analyzovat umělecké dílo s využitím základních teorií a pojmů.
Literatura
L. Bydžovská, V. Lahoda, K. Srp. České umění 1900-1990. Praha, 1998. Kolektiv autorů. Dějiny českého výtvarného umění. Dějiny umění v české společnosti: otázky, problémy, výzvy. Praha, 2004. H. Belting. Konec dějin umění. Praha, 2000. R. S. Nelson, R. Shiff. Kritické pojmy dejín umenia. Bratislava, 2004. I. F. Walther (ed.). Umění 20. století. Bratislava, 2004. L. Kesner. Vizuální teorie. Praha, 1997.
Požadavky
Orientace v základních problémech výtvarného umění 19. - 20. stol., schopnost porozumět odbornému textu a samostatně s ním pracovat. Zvládnutí teoretických "nástrojů" potřebných pro rozbor a zařazení uměleckého díla.
Garant
PhDr. RNDr. Milan Kreuzzieger, Ph.D.
Vyučující
PhDr. RNDr. Milan Kreuzzieger, Ph.D.