Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Předmět Kodikologie (KHI / 0070)

Na serveru studentino.cz naleznete nejrůznější studijní materiály: zápisky z přednášek nebo cvičení, vzorové testy, seminární práce, domácí úkoly a další z předmětu KHI / 0070 - Kodikologie, Filozofická fakulta, Univerzita Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem (UJEP).

Top 10 materiálů tohoto předmětu

Materiály tohoto předmětu

Materiál Typ Datum Počet stažení

Další informace

Obsah

-Úvod do studia kodikologie-Definice oboru a jeho dějiny-Dějiny rukopisných knihoven-Katalogizační pravidla pro popis kodikologické materie-Rukopisná bohemika v zahraničí; rukopis - jeho vznik, popis a uplatnění-Gutenberg a vynález knihtisku; technické, sociální a kulturní souvislosti jeho vynálezu-Počátky knihtisku a knižního obchodu do roku 1500-Knihtisk a knižní obchod v 16.století-Knihtisk a knižní obchod v 17. století-Kniha v systému dobové raně novověké komunikace-Měšťanské knihovny 16. a 17. století-Šlechtické a církevní knihovny období raného novověku-Kniha a její podoba (katalogizační pravidla pro staré tisky)-exkurze do knihovny spravující sbírku rukopisů a starých tisků - práce s katalogy a on-line zdroji

Získané způsobilosti

Absolvent by měl porozumět popisu rukopisu a starého tisku a orientovat se v různých typech katalogizačních záznamů i zvládnout aktuálně platné národní i mezinárodní standardy katalogizace rukopisů a starých tisků. Student by se měl orientovat v historii knižní kultury v "latinské" kulturní oblasti Evropy, a to v úzké vazbě na dějiny kultury a komunikace, a dále by měl mít přehled o nejvýznamnějších historických knižních fondech v institucích na území České republiky a o základní literatuře k oboru.

Literatura

M. Bohatcová a kol. Česká kniha v proměnách století. Praha, 1990. J.Cejpek, I.Hlaváček, P.Kneidl. Dějiny knihoven a knihovnictví v českých zemích a vybrané kapitoly z obecných dějin. Praha, 1996. P. Voit. Encyklopedie knihy - Knihtisk a příbuzné obory v 15. až 19. století. Praha, 2006. I.Hlaváček. Středověké soupisy knih a knihoven v českých zemích. Praha UK, 1965. I.Hlaváček. Úvod do latinské kodikologie. Praha UK, 1978. F. Funke. Buchkunde. München, 1992. A. Manguel. Dějiny čtení. Brno, 2007. M. Giesecke. Der Buchdruck in der frühen Neuzeit. Frankfurt am Main, 1991. Documenta Pragensia 10/1-2. Praha, 1990. Z. Šimeček. Geschichte des Buchhandels in Tschechien und in der Slowakei. Wiesbaden, 2002. R.Wittmann. Geschichte des deutschen Buchhandels. München, 1991. B. Franzmann, -K. Hasemann - D. Löffler - E. Schön (Hrsg.). Handbuch Lesen. München, 1992. M. Janzin. J. Güntner, Das Buch vom Buch. Hannover, 1997. I.Hlaváček. Knihy a knihovny v českém středověku. Praha, 2005. M. Ďurovič a kol. Restaurování a konzervování archiválií a knih. Praha, 2002. H. Hiller. Wörterbuch des Buches. Frankfurt am Main, 1991.

Požadavky

Student připraví a přednese referát na téma z dějin rukopisné a tištěné knihy z okruhu literatury ke kulturním dějinám nebo dějinám komunikace. Referát bude zadán z literatury v německém, případně anglickém jazyce.Současně student připraví k zápočtu recenzi na vybraný titul z oblasti dějin knižní kultury.Na závěr kurzu student absolvuje písemný test.

Garant

PhDr. Olga Fejtová, Ph.D.

Vyučující

PhDr. Olga Fejtová, Ph.D.