Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Předmět Úvod do archivnictví II (KHI / 0136)

Na serveru studentino.cz naleznete nejrůznější studijní materiály: zápisky z přednášek nebo cvičení, vzorové testy, seminární práce, domácí úkoly a další z předmětu KHI / 0136 - Úvod do archivnictví II, Filozofická fakulta, Univerzita Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem (UJEP).

Top 10 materiálů tohoto předmětu

Materiály tohoto předmětu

Materiál Typ Datum Počet stažení

Další informace

Obsah

1-2 Archivní materiál1 Archiválie v historickém vývoji, dokumenty obecné a speciální2 Kategorizace písemných a příbuzných pramenů, archiválie osobní povahy a ochrana osobních dat3-5 Vzdělávání archivářů3 Vzdělávání archivářů v historickém vývoji v českých zemích (do r. 1918 v rámci habsburské monarchie) a v současnosti4 Profily významných archivářů5 Vzdělávání archivářů v historickém vývoji v Německu a ve Francii6-9 Spisová služba (records management)6 Spisová služba v historickém vývoji (tzv. předarchivní dohled, skartace)7 Spisová služba v právním systému ČR8 Spisová služba v současnosti jako informační systém (elektronické podatelny a tzv. datové schránky, Národní standard pro elektronické systémy spisové služby)9 Návrhy řešení organizace spisové služby (spisové a skartační řády a plány, spisové a skartační znaky, autentizační prostředky, vyřazování elektronicky utvářených dokumentů a transakční protokoly jako základní prvek zajištění jejich autenticity)10-11 Archivní informatika - využívání archiválií10 Podmínky nahlížení do archiválií, badatelské řády, možnosti badatelny on-line v našich podmínkách), vyhotovování výpisů, opisů a kopií z archiválií, propagace archivů (přednášky, výstavy apod.);11 Vědecká a publikační činnost archivů, edice jako nejvyšší forma zpřístupňování archiválií formou (archeografie)12-13 Archivní technika12 Výstavba (úpravy) archivních budov - stavebně technické a bezpečnostní podmínky, stavebně technické řešení depozitářů, vybavení badatelny)13 Fyzická péče o archiválie, prevence, studijní kopie (digitalizace), konzervace a restaurování14 Archivní časopisy a sborníky u nás a v Evropě, archivní příručky a základní kompendia (alternativně návštěva některého z vybraných archivů).

Získané způsobilosti

Celkové zvládnutí (v rámci Úvodu do archivnictví I a II) základních tematických okruhů ve vztahu k archivnictví, respektive archivistice jako vědecké teoretické disciplině. Jde tedy především o archivní teorii a metodiku, ale také o vývoj a organizaci archivů, specializovanou archivní legislativu, archivní informatiku a taktéž o oblast spisové služby jako jakéhosi zárodečného stadia budoucího archivního materiálu. Absolventi by si tak měli osvojit všechny základní vědomosti, které by jim následně umožnily kvalifikované pracovní zařazení nejen v archivech a dalších paměťových institucích, ale také v úřadech veřejné správy či v ?think-tank? institucích). Jelikož je důraz soustavně kladen na širší evropský kontext, dá se předpokládat, že absolventi se současnou znalostí alespoň jednoho světového jazyka se budou moci dobře uplatnit i v jiných státech Evropské unie. V současné vědomostní společnosti totiž archivy nadále hrají nezastupitelnou roli v uchování kvalifikovaně vybraných dat a dokumentů (včetně dokumentů elektronických) jako součásti národního kulturního dědictví.

Literatura

Josef Kollmann. Dějiny ústředního archivu českého státu. Praha, 1992. Příslušné kapitoly online skript L. Sulitkové, kde uvedena další doporučená literatura. Václav Rameš. Slovník pro historiky a návštěvníky archivů. Praha, 2005. Ivan Hlaváček-Jaroslav Kašpar-Rostislav Nový. Vademecum pomocných věd historických. Praha, 1993. Michal Wanner a kol. Základní pravidla pro zpracování archiválií. Praha, 2013. kolektiv. Základní pravidla pro zpracování archivního materiálulu. Praha, 1958. Jiřina Štouračová. Úvod do archivnictví. Brno, 1999. Bořivoj Indra. Výstavba archivních budov v České republice 1990-2003. Praha, 2994.

Požadavky

Průběžné diskuse k jednotlivým problémovým okruhům

Garant

doc. PhDr. Ludmila Sulitková, CSc.