Předmět Dějiny architektury III (KHI / 0433)
Na serveru studentino.cz naleznete nejrůznější studijní materiály: zápisky z přednášek nebo cvičení, vzorové testy, seminární práce, domácí úkoly a další z předmětu KHI / 0433 - Dějiny architektury III, Filozofická fakulta, Univerzita Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem (UJEP).
Top 10 materiálů tohoto předmětu
Materiály tohoto předmětu
Materiál | Typ | Datum | Počet stažení |
---|
Další informace
Obsah
1. Dějiny renesanční a barokní architektury: badatelské okruhy, stručné dějiny oboru, doporučená literatura.2. Renesance v Itálii. Obecná charakteristika slohu, periodizace a oblasti.3. Raná renesance v Itálii. Florencie.4. Vrcholná renesance v Itálii. Řím.5. Pozdní renesance v Itálii.6. Renesance ve Španělsku, Portugalsku, ve Francii,v Anglii.Zaalpská renesance: Nizozemí, německé země, Polsko, Pobaltí,Rusko, Rakousko, Maďarsko, Slovensko.7. Renesance v Českých zemích: Obecná charakteristika, periodizace, okruhy. Stavby a stavitelé rané renesance. Stavby a stavitelé české renesance.8. Renesance v českých zemích: Saská renesance v severních Čechách - stavby, stavitelé a stavebníci. Stavby a stavitelé pozdní renesance a manýrismu.9. Exkurze v NKP zámek Benešov nad Ploučnicí.10. Baroko v Čechách: obecné znaky, periodizace, okruhy. Raný barok, italské a španělské vlivy - stavby, stavitelé a stavebníci.11. Vrcholný barok a francouzské vlivy. České baroko - stavby, stavitelé a stavebníci.12. Dynamizující versus klasicisující styl v baroku. Pozdní barok a rokoko - stavby, stavitelé a stavebníci.13. Přežívání baroka na českém venkově.14. Exkurze v městské památkové rezervaci Litoměřice.
Získané způsobilosti
znalosti: Vývoj a šíření stavebních slohů renesance a baroka v kulturních okruzích Evropy. Seznámení s typologií renesančních a barokních staveb v českých zemích: panských sídel, městských domů, vesnických domů, sakrálních staveb.dovednosti: Slohové zařazení stavby na základě stavebních znaků a dekorativních symbolů.návyky: Posuzování formy stavebních artefaktů v jejich historickém vývoji. Posuzování praktické funkce, společenského významu a symbolického smyslu stavebních artefaktů v historickém kontextu.
Literatura
Kibic, K. Dějiny architektury. III, Architektura renesanční a barokní. Praha, 1999. Dějiny českého výtvarného umění III/ 1, 2. Praha, 2001. Dějiny českého výtvarného umění IV/ 1. Praha, 1998. Koch, W. Evropská architektura. Encyklopedie evropské architektury od antiky po současnost. Praha, 1998. Škabrada,J. Konstrukce historických staveb. Praha, 2003.
Požadavky
Bude složeno ze dvou položek:1. položka - kompetence studentů budou testovány při závěrečné odborné exkurzi formou řízeného rozhovoru v kolokviu. Hodnocení subjektivní, postavené pod veřejnou kolokviální kontrolu.2. položka - požadavky na studenta: Slohové zařazení stavby a jejích prvků, stanovení hypotézy stavebního vývoje na základě superpozice prvků, modelování funkce a dispozice stavby pro uvedené slohové období.
Garant
PhDr. Kamil Podroužek, Ph.D.
Vyučující
PhDr. Kamil Podroužek, Ph.D.