Předmět Úvod do archivnictví (KHI / 0458A)
Na serveru studentino.cz naleznete nejrůznější studijní materiály: zápisky z přednášek nebo cvičení, vzorové testy, seminární práce, domácí úkoly a další z předmětu KHI / 0458A - Úvod do archivnictví, Filozofická fakulta, Univerzita Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem (UJEP).
Top 10 materiálů tohoto předmětu
Materiály tohoto předmětu
Materiál | Typ | Datum | Počet stažení |
---|
Další informace
Obsah
1. -2. Archivní materiálArchiválie v historickém vývoji, dokumenty obecné a speciální. Kategorizace písemných a příbuzných pramenů, archiválie osobní povahy a ochrana osobních dat3. -5. Vzdělávání archivářůVzdělávání archivářů v historickém vývoji v českých zemích (do r. 1918 v rámci habsburské monarchie) a v současnostiProfily významných archivářůVzdělávání archivářů v historickém vývoji v Německu a ve Francii6. -9. Spisová služba (records management)Spisová služba v historickém vývoji (tzv. předarchivní dohled, skartace)Spisová služba v právním systému ČRSpisová služba v současnosti jako informační systém (elektronické podatelny a tzv. datové schránky, Národní standard pro elektronické systémy spisové služby)Návrhy řešení organizace spisové služby (spisové a skartační řády a plány, spisové a skartační znaky, autentizační prostředky, vyřazování elektronicky utvářených dokumentů a transakční protokoly jako základní prvek zajištění jejich autenticity)10. -11. Archivní informatika - využívání archiváliíPodmínky nahlížení do archiválií, badatelské řády, možnosti badatelny on-line v našich podmínkách), vyhotovování výpisů, opisů a kopií z archiválií, propagace archivů (přednášky, výstavy apod.);Vědecká a publikační činnost archivů, edice jako nejvyšší forma zpřístupňování archiválií formou (archeografie)12. -13. Archivní technikaVýstavba (úpravy) archivních budov - stavebně technické a bezpečnostní podmínky, stavebně technické řešení depozitářů, vybavení badatelny)Fyzická péče o archiválie, prevence, studijní kopie (digitalizace), konzervace a restaurování14. Archivní časopisy a sborníky u nás a v Evropě, archivní příručky a základní kompendia (alternativně návštěva některého z vybraných archivů).
Získané způsobilosti
Znalost základní literatury nutné ke studiu pramenů pro historickou práci, znalost odborných pojmů, schopnost práce s historickými prameny, teoretické znalosti zpřístupňování archivních fondů
Literatura
nullJosef Kollmann. Dějiny ústředního archivu českého státu. Praha, 1992. Václav Rameš. Slovník pro historiky a návštěvníky archivů. Praha, 2005.
Požadavky
Význam archivů, základní odborné pojmy, orientace po struktuře především českého archivnictví, práce (činnost) archiváře a její smysl
Garant
doc. PhDr. Ludmila Sulitková, CSc.
Vyučující
doc. PhDr. Ludmila Sulitková, CSc.