Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Předmět PVK-Kapitoly z etnohudby a organologie (KHI / 0556)

Na serveru studentino.cz naleznete nejrůznější studijní materiály: zápisky z přednášek nebo cvičení, vzorové testy, seminární práce, domácí úkoly a další z předmětu KHI / 0556 - PVK-Kapitoly z etnohudby a organologie, Filozofická fakulta, Univerzita Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem (UJEP).

Top 10 materiálů tohoto předmětu

Materiály tohoto předmětu

Materiál Typ Datum Počet stažení

Další informace

Obsah

1. Organická systematika a její vývoj. Funkční principy chordofonů, aerofonů, membranofonů a ideofonů.2. Organologie a etnoorganologie z hlediska hudebního vývoje.3. Archetypy jednotlivých druhů hudebních nástrojů - hudební prehistorie a historie (paralela s instrumentářem dnešních přírodních národů - Aboridžinci, Pygmejové ad.).4. Vývoj hudebního instrumentáře v rámci evropské historie v kontextu s českou lidovou hudbou.5. Úvod do etnomuzikologie.6. Ukolébavka jako pojítko mezi etniky.7. Alikvotní (vícehlasý) zpěv - Khoomij.8. Alikvotní zpěv a jeho "koncertní" modifikace.9. Indické rágy.10. Tabla, pakhawaj, tampura, santoor a další nástroje Indie11. Japonská flétna shakuhachi.12. Deejeridoo australských Aboridžinců.13. Pekingská opera.14. Vlivy etnické hudby v umělecké i užitkové hudbě (tzv. "world music", vlivy lidové hudby, Ondřej Adámek, Vlastislav Matoušek, Karlheins Stockhausen, Giaccinto Scelsi, evropská hudba v Číně - Joseph Marie Amiot a Teoderico Pedrini atd.)

Získané způsobilosti

Absolvováním předmětu získá student informace o funkčnosti a historii hudebních nástrojů a o jejich archetypálních základech - jak z doby pravěké, tak z nástrojového instrumentáře současných přírodních národů. Na základě jednoduchých příkladů by měl pochopit princip základního dělení jednotlivých nástrojových typů z hlediska organologické systematiky. Pomocí jednotlivých sond se pak studenti seznámí s konkrétními nástroji a hudební produkce evropské (především neartificiální) hudební historie (hudební středověk, folklor apod.) a některých zásadních mimoevropských destinací (Indie, Japonsko, Čína, Mongolsko ad.).Doporučená literatura:ABSOLON, Karel-KAŠLÍK, Hynek: Nejstarší hudební nástroje světa, nalezené na Moravě. Lidové noviny 19. 4. 1936, str. 11, Tagesbote Brunn, 19. 4. 1936, Nr.184BOR, Joep (ed.).: The Raga Guide. A Survey of 74 Hindustani Ragas. UK: Zenizh Media, Nimbus Communications International Limited, 1999, 184 s. (CDs recorded 1991, 1992 and 1994 in England and 1995 and 1996 in the Netherlands. Total playngtime 5 hours 15 minutes.)BUCHNER, Alexandr: Hudební nástroje národů, Artia, Praha 1969BUCHNER, Alexandr: Hudební nástroje od pravěku k dnešku, Orbis, Praha 1956, 1962ČÍŽEK, Bohuslav: Hudební nástroje evropské hudební kultury. Praha: 2002GEIST, Bohumil: Původ hudby, Supraphon, Praha-Bratislava 1970JURKOVÁ, Zuzana a kol.: Kapitoly o mimoevropské hudbě. Univerzita Palackého v Olomouci, VUP, 2. vyd., Olomouc 2001JUSTOŇ, Zdeněk: Hudba přírodních národů, Dauphin/Maťa, Praha 1996KOŠŤÁL, Arnošt: Kapitoly z etnomuzikologie, skripta, HAMU, Praha 1987KURFÜRST, Pavel: Hudební nástroje [Kurfürst, 2002]. Vyd. 1. Praha: Togga, 2002.

Garant

Petr Matuszek

Vyučující

Petr Matuszek