Předmět Historický proseminář (KHI / HPR)
Na serveru studentino.cz naleznete nejrůznější studijní materiály: zápisky z přednášek nebo cvičení, vzorové testy, seminární práce, domácí úkoly a další z předmětu KHI / HPR - Historický proseminář, Filozofická fakulta, Univerzita Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem (UJEP).
Top 10 materiálů tohoto předmětu
Materiály tohoto předmětu
Materiál | Typ | Datum | Počet stažení |
---|
Další informace
Obsah
Tematické okruhy jednotlivých přednášek:1. Úvodní hodina - co je historie?2. Koncepce vztahu času a historie, periodizace dějin3. Zákonné normy historikovy práce (archivní zákon, autorský zákon, citační norma atd.; Přehled a poslání badatelských pracovišť (archivy, knihovny, univerzity, vědecké ústavy)4. Prameny a jejich klasifikace; práce s prameny (heuristika, vnější a vnitřní kritika, interpretace)5. Metody historikovy práce6. Historie jako nástroj legitimizace7. Historická paměť8. Otázka historického času, "pokroku" a "vývoje"; strukturalismus a problém kontinuity / diskontinuity9. Historik jako autorský subjekt (text jako cíl práce historika, roviny odborného psaní, historik jako kritik, zásady vypracování vědecké práce, citační zásady, bibliografické záznamy, koncepce bakalářské či diplomové práce)10. Historie a vyprávění / historie a literatura; literatura jako historický pramen11. Historik a internet; elektronické informační zdroje a práce s nimi12. Tištěné informační zdroje a práce s nimi (odborná literatura, lexikony, encyklopedie, syntézy, monografie, sborníky, odborná periodika; anotace, zpráva, recenze, referát)13. Formální úprava textu, korektury, redakční práce14. Závěrečná prezentace studentských prací
Získané způsobilosti
Studenti a studentky se seznání se základními principy historické práce a budou schopni kvalifikovaně a kriticky referovat o cizím odborném textu, zároveň budou schopni vytvořit, prezentovat a obhájit vlastní odborný text.Seminář kultivuje písemný i ústní projev studentů a studentek, ti získají schopnost prezentovat zvolené téma, vytvořit logickou strukturu kratšího textu i rozsáhlejší práce a vyzkoušet různé rétorické a stylistické postupy vhodné pro zvolený text; prohloubí schopnost kriticky hodnotit a interpretovat prameny a literaturu.
Požadavky
Aktivní účast na seminářích, schopnost zapojit se do diskuse na probíraná témata, při závěrečném kolokviu schopnost stručně referovat o vybraných titulech z doporučené literatury, vypracovat proseminární práci na zvolené téma směřující k budoucí bakalářské práci, zároveň připravit podklady pro zadání bakalářské práce do systému STAG.
Garant
doc. PhDr. Michaela Hrubá, Ph.D.