Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Předmět Řemesla ve městech v historickém vývoji (KHI / K801)

Na serveru studentino.cz naleznete nejrůznější studijní materiály: zápisky z přednášek nebo cvičení, vzorové testy, seminární práce, domácí úkoly a další z předmětu KHI / K801 - Řemesla ve městech v historickém vývoji, Filozofická fakulta, Univerzita Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem (UJEP).

Top 10 materiálů tohoto předmětu

Materiály tohoto předmětu

Materiál Typ Datum Počet stažení

Další informace

Obsah

Vývoj řemesel a řemeslné výroby od počátků do novověku. Speciální důraz kladen na cechy, jakožto zájmová sdružení řemeslníků ve středověku. Na jejich kořeny, počátky, vývoj, strukturu. Objasnění fungování cechu a cechovní správy/administrativy.

Získané způsobilosti

Student definuje cech a příbuzné pojmy. Student dokáže interpretovat vývoj cechů a řemesel v rámci historie. Student dokáže provést rozbor cechovních písemností. Student se zorientuje v archivu.

Literatura

Pátková, Anna. Bratrstvie ke cti Božie. Praha, 2000. Winter, Zikmund. Český průmysl a obchod v XVI. věku. Praha, 1913. Winter, Zikmund. Dějiny obchodu a řemesel v Čechách v XV. a XVI. století. Praha, 1906. Kluge, Arnd. Die Zünfte. Stuttgart, 2007. Schulz, Knut. Handwerk, Zünfte, Gewerbe. Darmstadt, 2010. Janáček, Josef. Pivovarnictví v českých královských městech v 16. století. Praha, 1959. Janáček, Josef. Přehled vývoje řemeslné výroby v českých zemích za feudalismu. Praha, 1963. Janáček, Josef. Řemeslná výroba v českých městech v 16. století. Praha, 1981. Winter, Zikmund. Řemeslnictvo a živnosti XVI. věku v Čechách. Praha, 1909. Winter, Zikmund. Zlatá doba měst českých. Praha, 1991. Janáček, Josef. Zrušení cechů z roku 1547. ČsČH, s. 231 - 242. ČsČH, 1959.

Požadavky

Předmět bude uznán odevzdáním domácí práce, kterou bude mít zadanou. Podmínkou je aktivní účast v hodinách.

Garant

Mgr. Eva Němečková, Ph.D.

Vyučující

Mgr. Eva Němečková, Ph.D.