Předmět Dějiny českého novověku (KHI / KDCN)
Na serveru studentino.cz naleznete nejrůznější studijní materiály: zápisky z přednášek nebo cvičení, vzorové testy, seminární práce, domácí úkoly a další z předmětu KHI / KDCN - Dějiny českého novověku, Filozofická fakulta, Univerzita Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem (UJEP).
Top 10 materiálů tohoto předmětu
Materiály tohoto předmětu
Materiál | Typ | Datum | Počet stažení |
---|
Další informace
Obsah
Témata první části 1648-1848:1. Hospodářské a společenské poměry po třicetileté válce. Problematika nevolnictví.Rozbor robotních patentů.2. Náboženské poměry od konce třicetileté války do r.1781.3. Účast habsburské monarchie v mezinárodních konfliktech a její odraz ve vnitřních problémech druhé poloviny17. a počátku 18.století.4. Problematika protoindustrializace a její specifičnost v našich zemích.5. České země v období osvícenského absolutismu 1740-1792. Politické zápasy. Podstata a důsledky reforem.6. Vztah procesu industrializace a národního obrození.7. Od Velké francouzské revoluce a napoleonských válek k problematice doby předbřeznové.Témata druhé části 1848-1918:8. Revoluce 1848/49 v našich zemích v středoevropském kontextu a její důsledky.9. Od neoabsolutismu k uzákonění dualismu v souvislosti s mezinárodní situací.10. Česká politika v letech 1867- 1892 v evropském kontextu.11. Sociální problematika v našich zemích v 2.polovině 19.století a její politický průmět v souvislosti s evropským vývojem.12. Diferenciace politického života na konci 19. a počátku 20.století a její souvislost s ekonomicko-sociálním vývojem.13. Postup procesu vytváření občanské společnosti.14. Problematika vytvoření samostatného československého státu.
Získané způsobilosti
Student získá schopnost logické návaznosti na předchozí časové období. Student prokáže znalost širších časových i prostorových souvislostí s analýzou předcházejícího a určitým směrem směřujících předpokladů budoucího vývoje. Bude se nejen orientovat v dané problematice v rámci historického vývoje českých zemí, ale i srovnávat s jinými částmi habsburské monarchie a Evropy.Osvojí si schopnost analýzy příslušných pramenů, zaměřenou především na jejich hodnocení s nutností kritického přístupu. Získá přehled historiografie týkající se sledovaného období se zaměřením na nejnovější vědecké výsledky, se znalostí přecházejícího vývoje řešení příslušných problémů. Součástí získaných kompetencí je i úspěšná geografická orientace konkrétních historických dějů. Student prokáže schopnost výstižné prezentace výsledků vlastní činnosti v tomto oboru. Student bude schopen materiál, se kterými bude pracovat, umět zařadit do širšího - evropského/světového kontextu dějin a na tomto podkladě spolupracovat se zahraničními badateli. Bude mít také kompetence ne vytváření společných mezinárodních projektů.
Požadavky
Aktivní účast v prezenční části kurzu, četba zadaných textů a schopnost referovat o nich, vypracovávání písemných prací/referátů, které by měly prokázat schopnost studentů samostatně zformulovat problém, vytyčit cíle práce a vhodné metody k jejímu zpracování, kriticky zhodnotit primární i sekundární literaturu a vyvodit odpovídající závěry.
Garant
doc. PhDr. Jana Englová, CSc.doc. PhDr. PaedDr. Jiří Pernes, CSc.
Vyučující
doc. PhDr. Jana Englová, CSc.PhDr. Jiří Koumar, Ph.D.doc. PhDr. PaedDr. Jiří Pernes, CSc.