Předmět Paleografie I (KHI / PLG1)
Na serveru studentino.cz naleznete nejrůznější studijní materiály: zápisky z přednášek nebo cvičení, vzorové testy, seminární práce, domácí úkoly a další z předmětu KHI / PLG1 - Paleografie I, Filozofická fakulta, Univerzita Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem (UJEP).
Top 10 materiálů tohoto předmětu
Materiály tohoto předmětu
Materiál | Typ | Datum | Počet stažení |
---|
Další informace
Obsah
Tematické okruhy jednotlivých seminářů:1. Přehled vývoje studia starověkého a středověkého latinského písma, terminologie.2. Periodizace latinského písma; vznik latinské abecedy a počátky římského písma.3. Římské písmo do poloviny prvního tisíciletí našeho letopočtu.4. Národní písma.5. Karolina a diplomatická minuskula.6. Gotické písmo - minuskula.7. Gotické písmo - polokurzíva.8. Gotické písmo - kurzíva.9. Písmo českých panovnických listin 13-14. století. Systémy zkratek I.10. Knižní písmo 13. - 14. století. Systémy zkratek II.11. Písmo úředních knih 13. - 14. století. Psaní číslic.12. Bastarda I.13. Bastarda II.Tematické okruhy jednotlivých seminářů:1. Písmo prvotisků.2. Humanistické písmo.3. Novogotické písmo - vznik, předpoklady dalšího vývoje, teritoriální rozšíření.4. Novogotické písmo - druhy a názvosloví.5. Přehled vývoje studia novověkého latinského písma.6. Novogotické písmo v Čechách.7. Morfologie novogotické kurzívy.8. Novogotické písmo 16. - 17. stol. v německých textech.9. Novogotické písmo 16. - 17. stol. v českých textech.10. Novogotické písmo 17. - 18. stol. v německých textech.11. Novogotické písmo 17. - 18. stol. v českých textech.12. Novogotické písmo 19. stol. v německých textech.13. Tištěné novogotické písmo v německých textech.
Získané způsobilosti
Paleografie I: Student získá znalosti: paleografické terminologie, psacích látek a názvosloví jednotlivých druhů latinského písma od poloviny prvního tisíciletí před naším letopočtem do 15. století; vývoje a periodizace latinského písma a zásadní okolností, formujících tento vývoj; základních typů tohoto písma (kapitála monumentální, kvadrátní, rustická a aktuárská; kapitální polokurzíva, starší a mladší římská kurzíva, císařská kurzíva; unciála a polounciála; starší a mladší kuriála; knižní písmo staroitalské a beneveto-montecasinské; listinné a knižní písmo langobardské, vizigótské a merovejské; irská a anglosaská polounciála a minuskula; karolinská minuskula, diplomatická minuskula a gotická minuskula; bastarda); diferenciace a periodizace gotické minuskuly (základní, dekorativní, zběžná, polokurzívní a kurzívní.Student získá dovednosti: rozpoznávat a popisovat jednotlivé základní typy latinského písma; čtení, transliterace a transkripce čitelné gotické minuskuly a kurzívy; pochopení, čtení a rozepisování zkratek karolínské a gotické minuskuly; ovládnutí metod, s jejichž pomocí je možné získané základy čtení čitelné gotické minuskuly a kurzívy dále prohlubovat a zdokonalovat.Paleografie II:Student získá znalosti: názvosloví latinského písma od 15. století do počátku 20. století včetně základních typů písma tištěného; vývoje, periodizace a zásadních okolností, formujících v této době vývoj humanistického a novogotického písma; základních typů psaného humanistického a novogotického písma (písmo kreslené, polokurzívní a kurzívní; novogoticko-humanistická polokurzíva a kurzíva).Student získá dovednosti: schopnost analyzovat písmo z morfologického, modelového a genetického hlediska; aktivní ovládnutí duktu minuskulních i majuskulních liter standardizované novogotické kurzívy přelomu 19.a 20. století; spolehlivé a bezpečné čtení středně obtížné novogotické kurzívy.
Požadavky
Zápočtové testy - transliterace textu psaného gotickým písmem a novogotickou kurzívou.
Garant
PaedDr. Petr Rak, Ph.D.
Vyučující
Mgr. Jan NěmecPaedDr. Petr Rak, Ph.D.