Předmět Úvod do historiografie (KHI / UHI)
Na serveru studentino.cz naleznete nejrůznější studijní materiály: zápisky z přednášek nebo cvičení, vzorové testy, seminární práce, domácí úkoly a další z předmětu KHI / UHI - Úvod do historiografie, Filozofická fakulta, Univerzita Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem (UJEP).
Top 10 materiálů tohoto předmětu
Materiály tohoto předmětu
Materiál | Typ | Datum | Počet stažení |
---|
Další informace
Obsah
1. Historiografie na přelomu 19. a 20. století; pozitivismus a historismus2. Historiografie a sociologie; historická sociologie3. Počátky školy Annales4. Pojem Dlouhé trvání, Braudelovo pojetí totální historie, historická geografie5. Generace školy Annales6. Dějiny každodennosti7. Mikrohistorie8. Historická antropologie I (kontinentální tradice)9. Historická antropologie II (anglosaská tradice)10. Historiografie a fikční psaní11. Kulturní historie I; historiografie renesance12. Kulturní historie II; nové trendy v kulturní historii13. Česká historiografie po roce 198914. Historiografie na přelomu milénia
Získané způsobilosti
Student chápe historiografii jako vědecký obor, jehož paradigma je v čase proměnlivé v reakci na aktuální trendy v ostatních společenských a humanitních vědách. Na příkladech z historiografie 20. století je schopen základní variety oborového paradigmatu doložit. Má osvojenou základní terminologii, např. historismus, dějepisectví, periodizace, historická antropologie, kulturní historie, mikrohistorie, dějiny každodennosti, mentality (mentální výbava a kolektivní psychologie), totální pojetí historie, seriální dějiny, historická sociologie, dlouhé trvání, analýza struktur, "nová historie" apod. Orientuje se v historiografických dílech souvisejících s uvedenými pojmy, je schopen je rámcově zařadit v čase a umí charakterizovat jejich inspirační zdroje a případný mezioborový přesah.
Literatura
Nodl, M. Dějepisectví mezi vědou a politikou. Brno, 2007. Iggers, G. G. Dějepisectví ve 20. století. Praha, 2002. Burke, P. Francouzská revoluce v dějepisectví. Praha, 2004. Dülmen, R. van. Historická antropologie. Praha, 2002. Veyene, P. Jak se píšou dějiny. Červený Kostelec, 2010. Marek, J. O historismu a dějepisectví. Praha, 1992. Bloch, M. Obrana historie aneb historik a jeho řemeslo. Praha, 2011. Le Goff, J. Paměť a dějiny. Praha, 1997. Kutnar, F. - Marek, J. Přehledné dějiny českého a slovenského dějepisectví. Praha, 1997. Holzbachová, I. Škola Annales a současné pojetí dějin. Brno, 1995.
Požadavky
Pozorná a aktivní účast na výuce, četba zadané literatury.
Garant
Mgr. David Tomíček, Ph.D.
Vyučující
Mgr. David Tomíček, Ph.D.