Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Předmět Úvod do studia historie (KHI / USH)

Na serveru studentino.cz naleznete nejrůznější studijní materiály: zápisky z přednášek nebo cvičení, vzorové testy, seminární práce, domácí úkoly a další z předmětu KHI / USH - Úvod do studia historie, Filozofická fakulta, Univerzita Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem (UJEP).

Top 10 materiálů tohoto předmětu

Materiály tohoto předmětu

Materiál Typ Datum Počet stažení

Další informace

Obsah

Tématické okruhy jednotlivých přednášek:1. Co jsou to dějiny, mají dějiny smysl, má smysl se dějinami zabývat?2. Historické vědy a jejich postavení v systému věd3. Historické vědy a jejich vnitřní členění4. Organizace historických věd v ČR, odborné časopisy5. Základy historické metody, bibliografie, edice pramenů6. Prameny a literatura - základní seznámení, co je to kritika pramenů (kritika vnější a vnitřní)8. - 10. Základní přehled typů pramenů (s důrazem na prameny hmotné, ikonografické a zejména písemné)11. Metody historické práce (indukce a dedukce, přímá a nepřímá metoda, synchronní a diachronní přístup,progresivní a retrospektivní metoda, strukturní analýza)12. Metody historické práce (kvantitativní metody, modelová analýza, metoda sondy, metoda komparace, typologie a periodizace)13. Biografická metoda, prosopografie, mikrohistorie14. Geografická metoda, historická geografie, historická kartografieProgram seminářů:1. K zadání tématu seminární práce a jak ji napsat2. Technika citací v odborné historické práci3. Vyprávěcí prameny a jejich osudy - Kristiánova legenda4. - 5. Sociální a kulturní antropologie (referát ke knize C. Lévi-Strausse, Myšlení přírodních národů,uvedení do problematiky, komentovaná četba ukázky z knihy C. Lévi-Strausse, Smutné tropy)6. Historická demografie (referát ke knize J. Horského - M. Seligové, Rodina našich předků, výklad)7. - 8. Diplomatické prameny - dvě listiny Václava I. pro město Brno a jejich výpověď k problematicestředověkého práva (komentovaná četba dvou privilegií z r. 1243, výklad k vývoji středověkého práva,komentář k vyobrazením Heidelberského rukopisu Sachsenspiegelu)9. Historická sémantika (referát k jedné z knih I. Němce, Slova a dějiny nebo Dědictví řeči,výklad k roli Josefa Macka, příklad výpovědi historické sémantiky - bydlení a dům v českém středověku)10. Toponomastika (referát ke knize V. Šmilauera, Osídlení Čech ve světle místních jmen, výklad)11. Antroponomastika (referát ke knize J. Beneše, O českých příjmeních, výklad o významu studia patrocinií,jakož o možných politických a kulturních souvislostech obliby osobních jmen)12. - 13. Lidé na okraji (k významu studia problematiky, k osobnosti F. Grause,minority v dějinách - Židé, Romové)14. Hlad a hojnost v dějinách Evropy (referát ke stejnojmenné knize M. Montanariho, výklad)

Získané způsobilosti

Studenti získají základní představu o oboru. Zpracováním seminární práce tyto znalosti uplatní prakticky.

Literatura

Němec, Igor - Horálek, Jan ed. Dědictví řeči. Praha, 1986. Montanari, Massimo. Hlad a hojnost. Dějiny stravování v Evropě. Praha, 2003. Lévi-Strauss, Claude. Myšlení přírodních národů. Praha, 2000. Šmilauer, Vladimír. Osídlení Čech ve světle místních jmen. Praha, 1960. Graus, František. Pest, Geissler, Judenmorde. 14. Jahrhundert als Krisenzeit. Göttingen, 1987. Horský, Jan - Seligová, Markéta. Rodina našich předků. Praha, 1997. Němec, Igor ed. Slova a dějiny. Praha, 1980. Horský, Jan. Teorie a narace. Praha, 2015. Třeštík, Dušan. Češi a dějiny v postmoderním očistci. Praha, 2005. Horský, Jan. Dějepisectví mezi vědou a vyprávěním. Praha, 2009. Třeštík, Dušan. Mysliti dějiny. Praha, 1999. Bloch, Marc. Obrana historie aneb historik a jeho řemeslo. Praha, 2011. Hroch, Miroslav a kol. Úvod do studia dějepisu. Praha, 1985.

Požadavky

Účast na výuce, vypracování seminární práce v rozsahu 5 NS odborného textu na zvolené a po konzultaci schválené téma. Kontrola formou zápočtového písemného testu a následné ústní zkoušky (prokázání znalosti odborné citace, jedna otázka z okruhu základních typů historických písemných pramenů, jedna otázka z okruhu metod historické práce).

Garant

doc. PhDr. Tomáš Velímský, CSc.

Vyučující

doc. PhDr. Tomáš Velímský, CSc.