Předmět Dějiny politického myšlení IV (KPF / 0430)
Na serveru studentino.cz naleznete nejrůznější studijní materiály: zápisky z přednášek nebo cvičení, vzorové testy, seminární práce, domácí úkoly a další z předmětu KPF / 0430 - Dějiny politického myšlení IV, Filozofická fakulta, Univerzita Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem (UJEP).
Top 10 materiálů tohoto předmětu
Materiály tohoto předmětu
Materiál | Typ | Datum | Počet stažení |
---|
Další informace
Obsah
1) Politické myšlení, politická filosofie, politická věda, politologie, klasická politická filosofie. Co se skrývá za slovem politický? Kdy vzniklo a kdy bylo historicky zpracováno politické myšlení?2) Monarchistické uspořádání společenství v době mytické. Mythopoetický vztah ke světu, kosmogonie, mýtus, monarchie, kosmos, společná substancialita - svobodná substituce - kosmologická analogie; princip středovosti; chaos a řád. Počátky politického myšlení v době mykénské a homérské. Palácová kultura, palácová centra: mykénská a krétská kultura; úloha řeči; anax, basileus, archontos; Homér, situativnost, pojetí člověka a božstva u Homéra (Reucher); Hésiodos.3) Vznik polis. Politické myšlení v řecké tragédii a komedii. Tragédie jako poznání vlastních mezí: gnóthi seauthon, méden agan. Apollón a Dionysos; Sofoklés: Antigona, Aischylos: Oresteia, založení areopagu. Aristofanés: Ženský sněm (myšlenka společného vlastnictví), Lysistrate.4) Předsókratovští filosofové: a) kritika mýtů a náboženství (Xenofanés, Hérakleitos); b) nový obraz světa v Anaximandrově kosmogonii; c) pythagorejské společenství; d) právo a spravedlnost (diké) u presokratiků (Anaximandros, Hérakleitos). Sofisté: a) protiklad fysis-nomos, b) pojetí společnosti a obce, c) sofistický relativismus - rétorika a moc řeči, d) učitelnost ctnosti.5) Řecké psaní dějin. Hérodotos - otázka po nejlepším uspořádání obce; druhy uspořádání obce. Thúkydidés - Perikleovo pojetí demokracie.6) Démokritos. Démokritovo pojetí jedince a společenství, úloha žen a dětí v polis. Teorie společenské smlouvy.7) Sókratés: historický a fiktivní, sókratovská metoda zkoumání. Platón: podstata dialogu, struktura Platónova dialogu Ústava (Politeia); Politeia jako uspořádání spravedlivé obce; rozdíl mezi nejlepší a spravedlivou obcí v dialogu Ústava; úloha filosofů ve spravedlivé obci; kritika nejlepšího uspořádání v dialogu Charmidés; pojetí spravedlnosti v Platónových dialozích (Gorgias); politik a dialektická metoda vládnutí (Politikos), úloha zákonů v polis (dialog Politikos).8) Aristotelovo pojetí nejlepší/ideální obce; struktura Politiky; ,naturalistické` pojetí polis (obce); co znamená, že obec je fysei?; vztah jedince a obce; dobrý občan a dobrý muž; Aristotelés: kritik Platónova pojetí polis; vláda politická a ne-politická; ospravedlnění vlády vůbec; typy a rozčlenění jednotlivých zřízení; nejlepší uspořádání obce (politeia).9) Konec řecké polis; hellénismus; skepticismus, stoicismus a epikureismus; Epikúrovo pojetí vztahu občana a obce, Epikúrova etika a politika (společenská smlouva).10) Polybios a myšlenka smíšeného zřízení; Římská republika (res publica); Cicero: jeho pojetí nejlepšího uspořádání; struktura a obsah De re publica; stabilita a kompromis zřízení.
Získané způsobilosti
Znalosti, získané v tomto předmětu lze využít jak při dalším studiu společenských věd, tak v praxi po skončení studií. Především v oblasti vědecké, publicistické a žurnalistické
Požadavky
Ústní pohovor o jednom z probíraných tématických okruhů, znalost přednášek a doporučené literatury
Garant
Mgr. Daniel Kroupa, Ph.D.
Vyučující
Mgr. M.A. Jan Charvát, Ph.D.doc. PhDr. Rudolf Kučera, CSc.Mgr. M.A. Jan Charvát, Ph.D.