Předmět VK-Národnostní menšiny v Evropě (KPF / 0655)
Na serveru studentino.cz naleznete nejrůznější studijní materiály: zápisky z přednášek nebo cvičení, vzorové testy, seminární práce, domácí úkoly a další z předmětu KPF / 0655 - VK-Národnostní menšiny v Evropě, Filozofická fakulta, Univerzita Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem (UJEP).
Top 10 materiálů tohoto předmětu
Materiály tohoto předmětu
Materiál | Typ | Datum | Počet stažení |
---|
Další informace
Obsah
a) Vymezení pojmu menšina se zřetelem na národnostní menšinyVymezování různých menšin - národnostních, etnických, náboženských, sexuálních, sociálních, a to v české i zahraniční literatuře, zejména anglosaské, vývoj nahlížení na pojem menšina. Tradiční, historické národnostní menšiny a novodobé menšiny/etnické skupiny - migranti, které se usídlují v evropských zemích v důsledku současných migračních procesů.b) Právní postavení národnostních menšin ve vybraných evropských zemíchHistorické souvislosti postavení národnostních menšin po první světové válce, současná situace ve vybraných evropských zemích (postavení menšin v zemích střední a východní Evropy a Balkánu, v zemích západní Evropy)Právní postavení NM v evropských zemích (v zemích střední Evropy)Legislativní úpravy garantující ochranu a výkon národnostně menšinových práv, politické souvislosti směřující k úpravě menšinových práv.c) Mezinárodně právní aspekty ochrany národnostních menšin, evropské národnostně menšinové standardy- Začátky univerzální ochrany národnostních menšin po druhé světové válce, praxe Výboru OSN pro lidská práva, ochrana menšin podle úmluv OSN,- ochrana národnostních menšin v agendě Rady Evropy (standard podle Rámcové úmluvy o ochraně národnostních menšin, Evropské charty regionálních či menšinových jazyků),- ochrana národnostních menšin v agendě Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (Vysoký komisař pro národnostní menšiny OBSE),- ochrana národnostních menšin a zákaz diskriminace v právu v rámci EU.
Získané způsobilosti
Student získá sumu poznatků o národnostně menšinové politice v ČR, rovněž menšinových politikách v evropských zemích, výkonu národnostně menšinových práv, zvláště pak principech mezinárodněprávní ochrany menšin. Studijní záběr významným způsobem doplní kompetence studenta v rámci politologických studií, které lze následně v studijním programu rozšířit o aktuální problematiku postavení skupin imigrantů, tzv. "nových menšin" v České republice, formujících se v důsledku migračních procesu po roce 1989, včetně řešení kulturních konfliktů, programů integrace cizinců a multikulturní výchovy.
Literatura
Gabal, Ivan a kol. Etnické menšiny ve střední Evropě. Praha, 1999. ISBN 80-86-103-23-4.Rene Petráš, Helena Petrův, Harald Ch. Scheu (eds.). Menšiny a právo v České republice. Praha, 2009. ISBN 978-80-87284-00-1.Forejtová, Monika. Mezinárodně právní ochrana menšin. Plzeň, 2002. Harald Ch. Scheu. Ochrana národnostních menšin podle mezinárodního práva. Praha, 1998. ISBN 80-7184-632-5.Leoš Šatava. Jazyk a identita etnických menšin. Možnosti zachování a revitalizace. Praha, 2001. ISBN 80-902952-1-5.Harald Ch. Scheu (ed.). Migrace a kulturní konflikty. Praha, 2011. ISBN 978-80-87284-07-0.Leoš Šatava. Národnostní menšiny v Evropě. Encyklopedická příručka. Praha, 1994. ISBN 80-7116-375-9.
Požadavky
Reflektovat postavení národnostních menšin ve společnosti, získat poznatky o dlouhodobých tendencích vývoje menšinové problematiky a právním postavení menšin v evropských zemích, o mezinárodně právní ochraně národnostních menšin a mezinárodně právních kontrolních mechanismech se zaměřením na plnění závazků vyplývajících z mezinárodních smluv o ochraně národnostních menšin.
Garant
PhDr. Andrej Sulitka, CSc.
Vyučující
PhDr. Andrej Sulitka, CSc.