Předmět PVK-Menšinová politika v ČR (KPF / 0663)
Na serveru studentino.cz naleznete nejrůznější studijní materiály: zápisky z přednášek nebo cvičení, vzorové testy, seminární práce, domácí úkoly a další z předmětu KPF / 0663 - PVK-Menšinová politika v ČR, Filozofická fakulta, Univerzita Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem (UJEP).
Top 10 materiálů tohoto předmětu
Materiály tohoto předmětu
Materiál | Typ | Datum | Počet stažení |
---|
Další informace
Obsah
Úvod do problematiky- obsah a cíl předmětu- vymezení pojetí menšin se zřetelem na národnostní menšiny (dále jen NM)Historický vývoj právního postavení NM v českých zemích- situace po vzniku ČSR- meziválečné období- vývoj po 2. světové válce- vývoj po listopadu 1989Evropské národnostně menšinové standardy- mezinárodní smlouvy- kontrolní mechanizmy- závazky ČRNM v České republice (postavení a situace jednotlivých menšinových společenstvív historických souvislostech, demografické ukazatele - výsledky sčítání lidu v českýchzemích od roku 1921)NM v České republice- historické, autochtonní menšiny v ČR (chorvatská, německá, polská, romská)- tradičně a dlouhodobě usídlené menšiny v ČR (bulharská, maďarská, rusínská, ruská,slovenská, srbská, ukrajinská)- trvale usídlená menšina po druhé světové válce (řecká)Výkon práv příslušníků NM- účast na řešení věcí jich se týkajících- vzdělávání v jazycích NM- užívání jazyka NM ve veřejném životě- kulturní aktivity- média a NMPráva příslušníků NM a orgány veřejné správy- institucionální zajištění výkonu NM politiky v ČR- komunikace příslušníků národnostních menšin (zástupců organizací NM) s orgány veřejnésprávy
Získané způsobilosti
Student získá sumu poznatků o národnostně menšinové politice v ČR, výkonu národnostně menšinových práv, principech mezinárodně právní ochrany menšin. Studijní záběr významným způsobem doplní kompetence studenta v rámci politologických studií, které lze následně v studijním programu rozšířit o aktuální problematiku postavení skupin imigrantů, tzv. "nových menšin" v České republice, formujících se v důsledku migračních procesu po roce 1989, včetně řešení kulturních konfliktů, programů integrace cizinců a multikulturní výchovy.
Literatura
Petráš, René. Cizinci ve vlastní zemi. Dějiny a současnost národnostního napětí v Evropě. Praha, 2012. Petráš, René - Petrův, Helena - Scheu, Harald Ch. Menšiny a právo v České republice. Praha, 2009. Petráš, René. Menšiny v komunistickém Československu. Právní a faktické postavení národnostních menšin v českých zemích v letech 1948-1970. Praha, 2007. Petráš, René. Menšiny v meziválečném Československu. Právní postavení národnostních menšin v první Československé republice a jejich mezinárodněprávní ochrana. Praha, 2009. Pospíšil, Milan - Sulitka, Andrej (ed.). Národnostně menšinová politika České republiky. Základní dokumenty. Úřad vlády ČR. Praha, 2003. Petráš, René (ed.). Aktuální problémy právního postavení menšin v České republice. Sborník příspěvků z odborného semináře menšiny a právo v České republice. Praha, 2010. Gabal, Ivan a kol. Etnické menšiny ve střední Evropě. Praha, 1999. Plichta, Dalibor. Národ a národnost v čase globalizace. Praha, 1999. Tóth, Andrej - Novotný, Lukáš - Stehlík, Milan. Národnostní menšiny v Československu 1918-1938. Od státu národního ke státu národnostnímu. Praha, 2012. Gellner, Arnošt. Národy a nacionalizmus. Praha, 1993. Hroch, Miroslav. Pohledy na národ a nacionalismus. Čítanka textů. Praha, 2003. Frištenská, Hana - Sulitka, Andrej. Průvodce právy příslušníků národnostních menšin. Praha, 1995.
Požadavky
Reflektovat postavení národnostních menšin ve společnosti, získat poznatky o dlouhodobých tendencích vývoje menšinové problematiky a právním postavení menšin. Důraz je položen na současnou právní úpravu v České republice v kontextu mezinárodněprávní ochrany národnostních menšin a mezinárodněprávních kontrolních mechanismů a na plnění závazků ČR vyplývajících z mezinárodních smluv.
Garant
PhDr. Andrej Sulitka, CSc.