Předmět Základy divadelní vědy (KPF / 0909)
Na serveru studentino.cz naleznete nejrůznější studijní materiály: zápisky z přednášek nebo cvičení, vzorové testy, seminární práce, domácí úkoly a další z předmětu KPF / 0909 - Základy divadelní vědy, Filozofická fakulta, Univerzita Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem (UJEP).
Top 10 materiálů tohoto předmětu
Materiály tohoto předmětu
Materiál | Typ | Datum | Počet stažení |
---|
Další informace
Obsah
1. Divadlo2. Typy divadla3. Fungování divadla4. Divadelní umění5. Jednotlivé složky divadelního umění6. Fenomény divadelního umění7. Inscenace versus představení8. Vnímatel9. Hodnocení inscenace10. Možnosti objektivizace vnímání inscenace11. Divadelní prostředky12. Divadelní umění a záznam13. Divadelní umění a záznam14. Rekapitulace divadelního pojmosloví
Získané způsobilosti
Student by měl po absolvování kurzu znát teatrologické pojmy vztahující se k činohernímu divadlu, stručné dějiny divadla a měl by být obeznámen s možnými hraničními formami činoherního divadla současnosti v ČR. Na základě rozborů jednotlivých fenoménů divadla by mělo být dosaženo pochopení souvislostí, kontextu a společenských vlivů na divadlo. V rámci kurzu by se měl student aktivně podílet na definování, resp. redefinování některých teatrologických pojmů a aspektů divadla pro účely semináře a to na základě rozborů jednotlivých jevů činoherního divadla.
Literatura
Bejblík Alois - Hornát, Jaroslav - Lukeš, Milan. Alžbětinské divadlo I.-III. Praha, 1985. Stehlíková, Eva. Antické divadlo. Praha, 2005. Brocket, Oscar G. Dějiny divadla. Praha, 2008. Bartoš, Zdeněk. Divadlo a iluza. Praha, 2012. Slawinska, Irena. Divadlo v současném myšlení. Praha, 2002. Lessing, Gotthold Ephram. Hamburská dramaturgie. Praha, 1980. Hyvnar, Jan. Herec v moderním divadle. Praha, 2012. Diderot, D. Herecký paradox. Craig, E.G. O divadelním umění. Praha, 2006. Čechov. Michail. O herecké technice. Praha, 1996. Pavlovský, Petr a kol. Základní pojmy divadla. Praha, 2004.
Požadavky
Kurz bude zakončen zápočtovým testem z divadelního pojmosloví. Každý frekventant kurzu dále odevzdá recenzi nebo kritiku shlédnutého divadelního představení, kde zohlední vědomosti vzešlé z kurzu. Dále student odevzdá teoretické pojednání o způsobech, možnostech objektivního hodnocení divadla v rozsahu minimálně 1 NS, která bude vycházet z teoretického zázemí vzešlého z kurzu. Pro úspěšné zakončení kurzu je důležitá i pravidelná docházka, 80%.
Garant
Mgr. Martin Nitsche, Ph.D.