Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Předmět Politologie II (KPF / B100)

Na serveru studentino.cz naleznete nejrůznější studijní materiály: zápisky z přednášek nebo cvičení, vzorové testy, seminární práce, domácí úkoly a další z předmětu KPF / B100 - Politologie II, Filozofická fakulta, Univerzita Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem (UJEP).

Top 10 materiálů tohoto předmětu

Materiály tohoto předmětu

Materiál Typ Datum Počet stažení

Další informace

Obsah

1) Politické ideologie - podstata a funkce ideologií, charakteristické znaky stěžejních politických ideologií (konzervatismus, liberalismus, socialismus)2) Stát - vznik, podstata, funkce a znaky státu, klasifikace států - republiky x monarchie, stát jednoduchý x složený, světský x teokratický3) Ústava a ústavnost - východiska a vývoj moderního konstitucionalismu, charakteristické znaky, struktura, funkce a klasifikace ústav, principy ústavnosti v demokratickém státě4) Dělba moci v demokratickém státě - vertikální (centralizace x decentralizace moci), horizontální (parlamentní x prezidentský politický systém)5) Demokracie - výzkum demokracie v politologii (teorie, modely, autoři), vymezení a základní znaky demokracie, typologie demokracií - demokracie přímá x nepřímá, majoritní x konsensuální atd., problematika formování a vývoje demokracie v Evropě a ve světě6) Totalitarismus a jiné nedemokratické režimy - vymezení a charakteristika totalitarismu 20. století, problematika dalších typů nedemokratických politických režimů a jejich výzkum v politologii7) Politické strany - jejich charakteristika, funkce, organizace, klasifikace, stranické rodiny, typologie stranických systémů (monopartismus, bipartismus, multipartismus)8) Zájmové organizace a nátlakové skupiny - jejich podstata a funkce, typy zájmových organizací a nátlakových skupin v politice9) Volby a volební systémy - podstata a funkce voleb, volební proces, volební právo, základní charakteristika volebních systémů (poměrný, většinový, smíšený)

Získané způsobilosti

Student získá přehled o stěžejních politologických disciplínách, má znalosti z probíraných tematických okruhů, které využije v dalších specifičtěji zaměřených politologických kurzech (např. Srovnávací politologie, Český stranický systém) a celkově studiu politologie.

Literatura

HEYWOOD, A. Politické ideologie. Praha, 2005. HEYWOOD, A. Politologie. Praha, 2004. PROROK, V., LISA, A. Politologie. Plzeň, 2009. ČERMÁK, V., FIALA, P., HOUBAL, D. Pozvání do politologie. Brno, 1994. DOČEKALOVÁ, P., ŠVEC, K. Úvod do politologie. Praha, 2009. KLÍMA, M. Volby a politické strany v moderních demokraciích. Praha, 1998. DAHL, R. Demokracie a její kritici. Praha, 1995. ŘÍCHOVÁ, B. a kol. Komparace politických systémů. Praha, 2000. STRMISKA, M. - HLOUŠEK, V. - KOPEČEK, L. - CHYTÍLEK, R. Politické strany moderní Evropy. Analýza stranicko-politických systémů. Praha, 2005. ŘÍCHOVÁ, B. Přehled moderních politologických teorií. Praha, 2000. ARENDTOVÁ, H. Původ totalitarismu. Praha, 1996. SCRUTON, R. Slovník politického myšlení. Brno, 1999. SARTORI, G. Teória demokracie. Bratislava, 1993. FIALA, P. - STRMISKA, M. Teorie politických stran. Brno, 1998. PROROK, V. Tvorba rozhodování a analýza v politice. Praha, 1996. PAVLÍČEK, V. a kol. Ústavní právo a státověda I. Praha, 1998.

Požadavky

Výstupem pro studenta je ústní zkouška, která sestává ze tří částí:1) přehledová otázka vztahující se k jednomu z probíraných tematických okruhů, ověřena bude schopnost orientace a porozumění v dané problematice2) otázka z přečtené a prostudované studijní literatury, předpokládá se schopnost hlubšího porozumění vybraného tematického okruhu z probírané látky3) stručné doplňující otázky ověřující orientaci v probírané látce

Garant

PhDr. Pavel Hynčica, Ph.D.

Vyučující

PhDr. Pavel Hynčica, Ph.D.