Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Předmět Kurátorský workshop II (kurát.st.) (KDT / 757)

Na serveru studentino.cz naleznete nejrůznější studijní materiály: zápisky z přednášek nebo cvičení, vzorové testy, seminární práce, domácí úkoly a další z předmětu KDT / 757 - Kurátorský workshop II (kurát.st.), Fakulta užitého umění a designu, Univerzita Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem (UJEP).

Top 10 materiálů tohoto předmětu

Materiály tohoto předmětu

Materiál Typ Datum Počet stažení

Další informace

Obsah

1. Od individuálních představ ke kolektivnímu díluPrezentace portfolií vybraných výtvarných umělců.2. Od individuálních představ ke kolektivnímu díluPrezentace tematických proudů v rámci současného českého výtvarného umění.3. Hledání tématuŘízená diskuse zaměřená na definování skupinového tematického rámce.4. Kurátorský průzkumBudování komplexního kurátorského archivu.5. Komunikace s výtvarným umělcemNávštěva vybraných umělců, výběr konkrétních uměleckých děl pro výstavu.6. Příprava uceleného kurátorského konceptu pro konkrétní galerijní prostor7. Komunikace s grafickým designérem a výstavním architektemPrezentace kurátorského konceptu a jeho rozvoj ve spolupráci s přizvanými odborníky.8. Komunikace s vedením Galerie Emila Filly v Ústí nad LabemAdaptace a příprava produkce kurátorského projektu pro konkrétní galerijní prostředí.9. Medializace výstavního projektuMedia plán, tisková zpráva, doprovodné texty.10. Instalace výstavy ve výstavních prostorách Galerii Emila Filly v Ústí nad LabemSvoz a pojištění uměleckých děl a jejich instalace v galerii.11. Organizace vernisáže výstavy a příprava doprovodného programu výstavy12. Příprava kataloguRealizace katalogového textu, zajištění dokumentace výstavy, spolupráce s grafickým designérem atd.13. Prezentace autoevaluační zprávy studentů studijního předmětu Kurátorská studia II

Získané způsobilosti

A. Základní informace: Absolvent kurzu získá praktické znalosti v oblasti kurátorské práce a prohloubí kompetence zaměřené na problematiku prezentace, kontextualizace, interpretace a socializace uměleckého díla.Absolvent studijního oboru Kurátorská studia se může uplatnit jako kurátor či lektor v galeriích a muzeích, ve sféře státní, veřejné i soukromé a komerční. Bude působit v oblasti produkce výstav pro domácí i zahraniční kulturní instituce; dále může nalézt uplatnění v redakcích odborných periodik nebo v nakladatelských domech orientovaných na výtvarné umění a kulturní historii, v publicistice a umělecké kritice, popřípadě ve sféře vizuální komunikace a její administrativy.B. Výstupy z učení (dosažené znalosti a dovednosti): Studijní předmět je zaměřen především na modelování reálné situace, v rámci které studenti procházejí procesem obsahové i organizační přípravy výstavního projektu. Student získá informace, znalosti, kompetence a zkušenosti v souvislosti se složitým komplexem otázek spojených s problematikou kurátorské práce. Výstupy z tohoto předmětu jsou společný kurátorský koncept, skupinová výstava v Galerii Emila Filly v Ústí nad Labem, tiskoviny a katalog spojené s touto výstavou a rovněž autoevaluační zpráva, zpracovaná samotnými studenty. Tato zpráva reflektuje jak celkový průběh studijního předmětu, tak také definuje individuální pozici každého studenta v rámci společné kurátorské práce.

Literatura

Berger, J. About Looking. Vintage International, New York, 1991. Smith, T.; Enwezor, O.; Condee, N. (eds.). Antinomie of art and culture. Modernity, Postmodernity, Contemporary. Duke University Press, Durham, 2008. Charles Harrison a Paul Wood. Art in Theory 1900-2000:An Anthology of Changing Ideas. Blackwell Publishing, 2003. Owens, C. Beyond Recognition, Representation, Power and Culture. Berkeley University of California Press, 1992. Marincola, P.; Torr, R. (eds.). Curating now: imaginative practice, public responsibility. Philadelphia Exhibitions Initiative, Philadelphia, 2001. ŠEVČÍK, Jiří, MORGANOVÁ, Pavlína, NEKVINDOVÁ, Terezie, SVATOŠOVÁ, Dagmar (eds.). České umění 1980-2010: Texty a dokumenty. Praha, 2011. Enwezor, O. (ed.). Democracy Unrealized, Documenta 11_Platform 1. Hatje Cantz, 2002. Robinson, H. (ed.). Feminism-art-theory: an anthology 1968-2000. Blackwell, Malden, 2001. Pejić, B. (ed.). Gender Check: a reader. Art and Theory in Eastern Europe. Walther König, Köln, 2010. Goodman, N. Jazyk umění. Nástin teorie umění. Praha: Academia, 2007. ISBN 978-80-200-1519-8.Sýkorová, Lenka. Konečně spolu. Česká nezávislá galerijní scéna 1990-2011. Ústí nad Labem, 2011. Korecký, D. Médium kurátor: Role kurátora v současném českém umění. Praha, 2009. Mörtenböck, P.; Mooshammer, H. (eds.). Networked Cultures. Parallel Architectrures and the Politics of Space. Nai Publisher, Rotterdam, 2008. Pachmanová, M. (ed.). Neviditelná žena: Antologie soudobého amerického myšlení o feminismu, dějinách a vizualitě. One Woman Press, Praha, 2002. Christiane, P. (ed.). New media in the white cube and beyond: curatorial models for digital art. University of California Press, Berkley, 2008. Eagleton, T. Now is the time: art & theory in the 21st century. Nai Publisher, Rotterdam, 2009. Koleček, M. Paralelní historie. Aktuální výtvarné umění mezi lety 1990-2009. FUD UJEP, Ústí nad Labem, 2011. Kraus, Rosalind. Perpetual inventory. MIT Press, Cambridge, London, 2010. Hoptman, Laura; Pospiszyl, Tomáš. Primary Documents, A Sourcebook for Eastern and Central European Art since the 1950´s. Museum of Modern Art, New York, 2002. Pospiszyl, T. (ed.). Před obrazem, Antologie americké výtvarné teorie a kritiky. OSVU, Praha, 1998. Schavemaker, M.; Rakier, M. (eds.). Right about now: art & theory since the 1990s. Valiz, Amsterdam, 2007. Pospiszyl, T. Srovnávací studie. Agite/Fra, Praha, 2005. Burgin, V. The end of art theory: criticism and postmodernisty. Macmillan Education, Basingstoke, 1986. Foster, H. The return of the real: the avant-garde at he end of the century. MIT Press, Cambridge, London, 1996. Iversen, M.; Melville, S. Writing art history: disciplinary departures. University Chicago Press, Chicago, 2010.

Požadavky

Aktivní účast na přípravě společného kurátorského konceptu, výstavního projektu a výstavního katalogu. Student se potupně profiluje a zaujímá konkrétní pozici v kurátorském týmu spojenou s jasně definovanou zodpovědností za dílčí aktivitu v rámci kolektivní práce na výstavě v Galerii Emila Filly v Ústí nad Labem. Student dále připraví a odprezentuje autoevaluační zprávu, která reflektuje jak celkový průběh studijního předmětu, tak definuje individuální pozici každého studenta v rámci společné kurátorské práce.

Garant

doc. Mgr. Michal Koleček, Ph.D.

Vyučující

doc. Mgr. Michal Koleček, Ph.D.