Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Předmět Ikonograf. a ikonolog.výtv.um. (kur.st.) (KDT / 783)

Na serveru studentino.cz naleznete nejrůznější studijní materiály: zápisky z přednášek nebo cvičení, vzorové testy, seminární práce, domácí úkoly a další z předmětu KDT / 783 - Ikonograf. a ikonolog.výtv.um. (kur.st.), Fakulta užitého umění a designu, Univerzita Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem (UJEP).

Top 10 materiálů tohoto předmětu

Materiály tohoto předmětu

Materiál Typ Datum Počet stažení

Další informace

Obsah

Kurz je členěn tematicky na dvě poloviny. První polovina kurzu (cca 7 přednášek) se věnuje poznání ikonografické a ikonologické metody, klíčovému nástroji pro interpretaci uměleckých děl. V prvních hodinách bude objasněn vznik a vývoj ikonografické a ikonologické metody a její proměny a reflexe v průběhu 20. století. Po úvodních přednáškách o metodě se kurz interaktivní formou bude věnovat kritickým analýzám vybraných ikonografických a ikonologických textů, které povedou k osvojení metody.V druhé aplikační části kurzu (cca 7 přednášek) půjde o analýzu konkrétních výstavních konceptů muzejních a galerijních institucí. Předmětem analýz budou jak střednědobé expozice velkých muzeí umění, tak temporální (krátkodobé) výstavy středně velkých a malých galerií (včetně typu Kunsthalle). Při důkladné analýze kurátorského konceptu vybrané výstavy bude zvažováno a hodnoceno, do jaké míry se hledisko námětu a obsahu uměleckých děl stává konstitutivním pro tvorbu výstavních konceptů. Na závěr kurzu proběhne kurátorské hodnocení vybraných výstav formou "Grand Prix" (všichni frekventanti hodnotí všechny vybrané výstavní projekty dle společných kritérií).1.?3. Jak vypadá ikonografická a ikonologická metoda?Dějiny ikonografické (Emile Male, M. Künstle, Luis Réau) a ikonologické metody. Tři etapy přístupů (A. Wartburg, E. Panofsky, H. E. Gombrich).4.?7. Analýza vybraných textůAnalýza vybraných textů překladových nebo autorů českého původu, kteří používají??cí ikonografickou či ikonologickou metodu. Příklady textů určených k demonstraci metody:- Rudolf Chadraba: Výklad Dürerovy Apokalypsy- Lubomír Konečný: Za horou najdeš údolí- Jan Royt: Alegorie Zákon a milost- Radka Miltová: Ovidiovy metamorfózy a jejich ohlas ve výtvarném umění- Petr Wittlich: Alfred Kubin- Otto M. Urban: Karel Hlaváček- Marie Rakušanová: Sabat nucených prací ve věznici vůle8.-14. Analýza výstavních konceptůPříprava analýzy výstavních konceptů (tiskové zprávy, katalog k výstavě, recenze, propagační materiály, úvodní slovo k výstavě, kontaktování tiskového oddělení a pod).Příklady analyzovaných výstavních konceptů:UPM ? stálá expoziceNG ? František Kupka ? Cesta k AmorfěMuzeum umění Olomouc ? Od Tiziana k WarholoviGalerie Rudolfinum ? Motýlí efektNTM ? stálá expoziceNG ? Středověké umění v Čechách a střední EvropěZápadočeská galerie v Plzni ? Palmy na VltavěSNG Bratislava ? Krv

Získané způsobilosti

A. Základní informace: Absolvent studijního oboru Kurátorská studia se může uplatnit jako kurátor či lektor v galeriích a muzeích, ve sféře státní, veřejné i soukromé a komerční. Bude působit v oblasti produkce výstav pro domácí i zahraniční kulturní instituce; dále může nalézt uplatnění v redakcích odborných periodik nebo v nakladatelských domech orientovaných na výtvarné umění a kulturní historii, v publicistice a umělecké kritice, popřípadě ve sféře vizuální komunikace a její administrativy.B. Výstupy z učení (dosažené znalosti a dovednosti): Absolvent kurzu získá orientaci v používání metod ikonografie a ikonologie a jejich ?místě? v soudobém myšlenkovém diskursu dějin umění v rozšířených hranicích oboru. Dále si osvojí zákonitosti teoretického myšlení o umění, uvažování o textu a jeho dobových společenských determinantách. Kurz se má stát základem pro dobrou základní orientaci v umělecko-historických teoriích a přístupech 20. století. Znalosti umí aplikovat do svých vlastních textů a ví, kde si může prohloubení znalostí o těchto myšlenkových konceptech nalézt.

Literatura

Ryneš, V. Atributy v umění. Oblastní muzeum Roztoky, 1971. Remešová, V. Ikonografie a atributy svatých. Zvon, Praha, 1991. Bauer, W.; Dűmotz, I.; Golowin, S. Lexikon der Symbole. Fourier Verlag, 1989. Hall, J. Slovník námětů a symbolů ve výtvarném umění. Academia, 1984. Royt, J.; Šedinová, H. Slovník symbolů (kosmos, příroda a člověk v křesťanské ikonografii). Praha, Mladá fronta, 1998. Panofski, E. Význam ve výtvarném umění. Odeon, Praha, 1981.

Požadavky

Aktivní účast při přednáškách a při analýze textů. Samostatné zpracování podkladů pro analýzu výstavního konceptu. Prezentace vlastní analýzy ve výstavě. Ústní zkouška.

Garant

doc. PhDr. Michaela Ottová, Ph.D.

Vyučující

doc. PhDr. Michaela Ottová, Ph.D.