Předmět Elektrotechnika II (KEE / BU016)
Na serveru studentino.cz naleznete nejrůznější studijní materiály: zápisky z přednášek nebo cvičení, vzorové testy, seminární práce, domácí úkoly a další z předmětu KEE / BU016 - Elektrotechnika II, Fakulta výrobních technologií a managementu, Univerzita Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem (UJEP).
Top 10 materiálů tohoto předmětu
Materiály tohoto předmětu
Materiál | Typ | Datum | Počet stažení |
---|
Další informace
Obsah
1. Bezpečnost při práci s elektrickým proudem, proškolení k testu bezpečnosti práce, laboratorní řád.2. Vakuové součástky, obecný princip činnosti, popis obrazovky, snímací elektronky.3. Polovodiče, základní poznatky, rozdělení, vznik vodivostí P a N, přechod PN v závěrném a propustném směru.4. Polovodičové diody, typy diod, jejich použití, V-A charakteristiky, usměrňovače jednocestné, dvojcestné, filtrace a stabilizace výstupního napětí.5. Tranzistory, tranzistorový jev, zapojení tranzistoru, pracovní bod, rozdělení tranzistorů, charakteristiky, tranzistor jako zesilovač, oscilátory sinusové, zpětná vazba, užití oscilátorů.6. Vícevrstvé polovodičové součástky, diak, tyristor, triak, kvadrak, charakteristiky, funkce, užití, značení polovodičových součástek.7. Princip vysílání a příjmu rádiového a televizního signálu, frekvence, principy, modulace, krystalka, přímozesilující přijímač, superhet, televizní signál, antény, nejdůležitější části TV přijímače.8. Výroba elektrické energie, způsoby přeměny energie, elektrárny, druhy a základní principy, stroje pro výrobu, hydrogenerátory, turboalternátory, průběhy a velikosti základních veličin a parametrů, diagram spotřeby, hlediska při výrobě.9. Rozvod elektrické energie, elektrizační rozvodná soustava, hodnoty veličin při přenosu, materiály pro vodiče, izolátory, perspektivy přenosu.10. Transformátory, princip transformátoru, hlavní části, primární a sekundární vinutí, transformační poměr, příkon a výkon, účinnost a ztráty, konstrukce a chlazení, druhy transformátorů, fázorové diagramy, použití.11. Elektrické světlo a osvětlení, základní pojmy a veličiny, vlnové délky, požadavky na osvětlení, druhy svítidel, zdroje světla žárové, výbojové, obloukové a luminiscenční.12. Točivé stroje, asynchronní stroje, synchronní stroje, stejnosměrné a střídavé komutátorové stroje, principy, charakteristiky, řízení otáček, spouštění, použití.13. Mikrovlnná technika a její využití v praxi, frekvence, základní pojmy a veličiny, příjem signálů z geostacionární družice, mikrovlnný ohřev, analyzátory vlhkosti, mikrovlnná závora.14. Záznam a reprodukce akustického signálu a videosignálu, gramofonová deska, magnetický pásek, CD, záznam video na magnetický pás, principy, frekvence, přístroje pro záznam a reprodukci videosignálu, systémy, video CD.
Literatura
Vladař, J. Elektrotechnika a silnoproudá elektronika, SNTL Praha. 1985. Zukerstein, J. Elektrotechnika I. - polovodiče. UJEP, Ústí n.L. 1995. Šípal, J. Elektrotechnika I, ÚTŘV UJEP. Voženílek, J. Kurs elektrotechniky, SNTL Praha. 1995. Cibulka, J. Bezpečnost v elektrotechnice, URVŠ Praha. 1983. Šabart, P.,Louda, J. Cvičení z elektrotechniky, PF Ústí nad Labem. 1988. Limann, O.,Pelka, H. Elektronika bez balastu, ALFA Bratislava. 1990. Conrad, W. Elektrotechnika středem zájmu, SNTL Praha. 1985. Čermák, J. Kurs polovodičové techniky, SNTL Praha. 1976. Tkotz Klaus. Příručka pro elektrotechniky; Europa Sobotáles Praha 2006; ISBN 80-86706-13-3. Trnka, Z. Teoretická elektrotechnika, SNTL Praha. 1972. Frisch, H. Základy elektroniky a elektronických obvodů, SNTL Praha. 1987.
Garant
PhDr. Jaroslav Zukerstein, Ph.D.
Vyučující
PhDr. Jaroslav Zukerstein, Ph.D.PhDr. Jaroslav Zukerstein, Ph.D.