Předmět Chemie ŽP (KTEV / 3CHZP)
Na serveru studentino.cz naleznete nejrůznější studijní materiály: zápisky z přednášek nebo cvičení, vzorové testy, seminární práce, domácí úkoly a další z předmětu KTEV / 3CHZP - Chemie ŽP, Fakulta životního prostředí, Univerzita Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem (UJEP).
Top 10 materiálů tohoto předmětu
Materiály tohoto předmětu
Materiál | Typ | Datum | Počet stažení |
---|
Další informace
Obsah
1. Původ a osud polutantů v prostředí - obecný úvod. Třídy sloučenin zahrnutých do seznamu prioritních polutantů. Kovy, sloučeniny dusíku, halogeny, ozon, CO, sloučeniny síry, alifatické halogenové uhlovodíky, benzen a jeho homology, epoxy sloučeniny, PAU, PCB, dioxiny, pesticidy, persistentní organické polutanty, detergenty, tenzidy.2. Biogeochemické cykly makrobiotických prvků (C,N,O,S,P) a významných polutantů. Cyklus rtuti, vstupy olova.3. Znečištění atmosféry a jeho důsledky. Zdroje a transformace znečištění. Sloučeniny síry, dusíku a uhlíku a ozon v atmosféře. Smog a jeho typy. Kyselé deště.4. Znečištění hydrosféry. Polutanty, zdroje,formy, důsledky. Transformace polutantů v hydrosféře.5. Pedosféra, její složení a znečištění, sorpční a pufrační schopnost, živiny v půdě.6. Škodlivé látky v potravinách, aditiva, kontaminace potravin, znečištění potravin z obalových materiálů7. Ozónová vrstva, vznik a zánik ozónu ve stratosféře, freony, jejich reakce ve stratosféře, ozónová díra a předpovědi.8. Globální oteplení Země. Fyzikální princip, skleníkové plyny, předpovědi oteplení, důsledky a opatření.Obsah seminářů:Semináře kopírují přednášky, jsou zaměřeny na podrobnější rozbor:- složitějšího chemického názvosloví,- matematických vztahů,- grafů přebíraných z literatury,- dokladování závěrů přednášek publikacemi.Důraz je kladen na aktivní vystupování posluchačů.Výstupy z učeníZnalostiStuden zná- rozhodující polutanty v atmosféře, hydrosféře a pedosféře- procesy přeměn významných polutantů v životním prostředí- rozhodující procesy ovlivňující pohyb sloučenin biogenních prvků v globálním měřítku- problematiku ozónové vrstvy a globálního oteplování- možnosti znečišťování potravinDovednostiStudent umí- posoudit možnosti přeměny významných polutantů v životním prostředí- popsat fyzikální a chemické reakce odehrávající se v životním prostředí- popsat přeměny významných polutantů v životním prostředí
Získané způsobilosti
Základní znalosti o chemických látkách v životním prostředí. Základní znalosti o přeměnách chemických látek v životním prostředí.
Literatura
I.Holoubek. Chemie a společnost, MU Brno 1990. 1990. P. Kalač, J. Tříska. Chemie životního prostředí, Jihočeská univerzita, České Budějovice 1998. 1998. Lipert E. Ozonová vrstva Země, Vesmír 1995. 1995. Kutílek M. Racionálně o globákním oteplování. Dokořán Praha, 2008. Nátr L. Země jako skleník (Proč se bát CO2?). Academia Praha, 2006. Manahan S.E. Environmental Chemistry, Lewis Publishers, Michigan, 1991. 1991. J. Haugton. Globální oteplování, Academia, Praha 1998. 1998.
Požadavky
Zápočet se uděluje na základě úspěšného absolvování testů z látky probírané na přednáškách a seminářích. Podmínky pro udělení zápočtu určuje vyučující. Zkouška je ústní, ke zkoušce je možné se přihlásit po udělení zápočtu.
Garant
doc. Ing. Tomáš Loučka, CSc.
Vyučující
doc. Ing. Zdeňka Kolská, Ph.D.Ing. Pavel Kuráň, Ph.D.doc. Ing. Tomáš Loučka, CSc.Ing. Václav Synek, PhD.doc. Ing. Zdeňka Kolská, Ph.D.Ing. Pavel Kuráň, Ph.D.doc. Ing. Tomáš Loučka, CSc.Ing. Václav Synek, PhD.