Předmět Odpady a druhotné suroviny I (KTEV / 4ODP1)
Na serveru studentino.cz naleznete nejrůznější studijní materiály: zápisky z přednášek nebo cvičení, vzorové testy, seminární práce, domácí úkoly a další z předmětu KTEV / 4ODP1 - Odpady a druhotné suroviny I, Fakulta životního prostředí, Univerzita Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem (UJEP).
Top 10 materiálů tohoto předmětu
Materiály tohoto předmětu
Materiál | Typ | Datum | Počet stažení |
---|
Další informace
Obsah
1. Zdroje odpadů (tuhých, kapalných a plynných), jejich vliv na životní prostředí. Odpady (tuhé, kapalné, plynné) z hutnictví (metalurgie).2. Odpady a druhotné suroviny: základní principy nakládání s odpady.3. Odpady (kapalné, tuhé) ze strojírenského a elektrotechnického průmyslu (povrchová úprava kovů). Regenerace a využití chemických látek z pokovovacích lázní.4. Hodnocení odpadů, vzorkování odpadů, zásady vzorkování, technické prostředky pro vzorkování, analýza odpadů.5. Elektrotechnický, elektronický odpad, šrot z xerografie, odpadní fotomateriály a odpady s obsahem drahých kovů, regenerace drahých kovů.6. Odpady z těžby a využití ropy, kontaminovaná zemina, odpadní katalyzátory, upotřebené mazací oleje, jejich využití.7. Odpadní světelné zdroje. Rtuťonosné odpady (tuhé, kapalné, plynné).8. Sanace. Sanační postupy. Sanace objektů kontaminovaných ropnými produkty.9. Odpady z anorganické chemické technologie (výroba H2SO4, HNO3, HCl, H3PO4, NH3, NaOH,Cl2, Na2CO3, průmyslových hnojiv (fosforečná, draselná, dusíkatá), titanové běloby.10.Odpady z potravinářského průmyslu a z biotechnologie. Tukový průmysl, mlékárenský průmysl, masný průmysl, mlýnsko- pekárenský průmysl, pivovarnictví, výroba lihu, biomasy, konzervárenský průmysl.11.Odpady z těžby nerostných surovin (uhlí, rudy, nerudní suroviny). Azbestonosné odpady. Vyřazené chladničky a freony.12.Odpady ze zemědělství, lesnictví a dřevozpracujícího průmyslu.Odpady z živočišné výroby, hnůj, kejda, Biomasa a její využití. Anaerobní, aerobní procesy. Odpady z těžby dřeva a výroby nábytku.13. Radioaktivní odpady z cyklu jaderného paliva (kapalné, plynné, tuhé).14. Odpady ze zdravotnictví a veterinární péče. Přehled a charakteristika odpadů.Výstupy z učeníZnalostiStudent zná- základy technologií jednotlivých průmyslových odvětví a odpady, které v těchto výrobách vznikají- odpady z energetiky, stavebnictví, strojírenství, průmyslu anorganické chemie, petrochemie, potravinářského průmyslu a zemědělství, těžební průmysl- odpady ze zdravotnictví a veterinární péče- recyklační technologie, technologie na zpracování odpadů, certifikované výrobky (stavebnictví, energetika, alternativní paliva)- využití odpadů v různých průmyslových odvětvích a energetice- hodnocení a analýzu odpadů, principy vzorkování, toxické vlastnosti odpadů- konstrukci a funkci zařízení na zpracování a odstraňování odpadůDovednostiStudent umí- aplikovat postupy na zpracování a odstranění plynných, kapalných a tuhých odpadů- hodnotit odpady s ohledem na jejich využití materiálové nebo energetické, případně odstranění- posoudit možnosti recyklace odpadu a rozhodnout o jeho postupu- aplikovat analytické metody na kontrolu detoxikace odpadů- rozhodovat o vlivu odpadů a jejich dopad na životní prostředí- samostatně prezentovat výsledky výzkumu- se uplatnit v průmyslové sféře a ve státní správě na všech úrovních
Získané způsobilosti
Absolventi budou kvalifikováni posoudit vliv odpadů a technologie jejich zpracování na životní prostředí, rozhodnout o zpracování odpadu na druhotnou surovinu nebo k energetickému využití, aktualizovat legislativu odpadového hospodářství.
Literatura
Kudelová K., Jodlovská J., Šarapatka B. Odpady. Univerzita Palackého,Olomouc, 1999. Kuraš M. a kol. Odpady,jejich využití a zneškodňování. ČEU pro VŠCHT, Praha, 1994. Kepák F. Průmyslové odpady,1.část. FŽP UJEP Ústí nad Labem, 2005. Dlouhý Z. Nakládání s radioaktivním odpadem a vyhořelým jaderným palivem. VUTIUM, VÚT Brno, 2009. Robinson W. D. , P. E. (ed.). The Solid Waste Handbook. A practical Guide. Wiley & Sons, New York, 1986. Williams P. T. Waste Treatment and Disposal. J.Wiley&Sons, Chichester, 2000. Malý J., Hlavínek P. Čištění průmyslových odpadních vod. NOEL 2000 s.r.o., Brno, 1996. Mikoláš J. Recyklace průmyslových odpadů. SNTL, Praha, 1988. Vejvoda J., Machač P., Buryan P. Technologie ochrany ovzduší a čištění odpadních plynů. VŠCHT Praha, 2003.
Garant
prof. Ing. František Kepák, DrSc.
Vyučující
prof. Ing. František Kepák, DrSc.Ing. Věra KreníkováIng. Miroslav Richter, Ph.D., EUR ING