Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Předmět Lexikologie - SŠ (KBO / 0066)

Na serveru studentino.cz naleznete nejrůznější studijní materiály: zápisky z přednášek nebo cvičení, vzorové testy, seminární práce, domácí úkoly a další z předmětu KBO / 0066 - Lexikologie - SŠ, Univerzita Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem (UJEP).

Top 10 materiálů tohoto předmětu

Materiály tohoto předmětu

Materiál Typ Datum Počet stažení

Další informace

Obsah

1) Postavení slovní zásoby v systému jazyka, základní pojmy. Jednotky lexikálního subsystému, jejich struktura a vzájemné vztahy.2) Základy lexikální sémiotiky (znakosloví); slovo jako jednoduchý jazykový znak. Typy znaků, jejich vztahy denotační a designační,3) Lexikální sémiotika (sémaziologie) - nauka o slovních významech. Významotvorné činitele lexikálního významu; základní významové komponenty (významové rysy, sémy). Pragmatické složky významu.4) Vztahy významu a formy lexikálních jednotek (LJ). Polysémie a homonymie: rozdíly a hranice. Vznik polysémie, rozšiřování významového spektra. Lexikální metafory a metonymie. Klasifikace homonym; styčné oblasti a přechody. Souvyslosti homonymie a paronymie.5) Synonymie (souznačnost); typy a míra synonymie. Příznakovost synonym, slohové zabarvení. - Extenze a intenze významu: hyperonymie a hyponymie; kohyponymie.6) Antonymie jako významová protikladnost; typy, třídění. Intenzita významových řad. Souvislosti antinymie a polysémie: polyantonymie.7) Základy frazématiky a idiomatiky. Postavení frazémů/idiomů (F/I) v lexikálním systému. Základní charakteristika jednotek F/I (vedle víceslovnosti a ustálenosti zejména přenesenost významu a expresivita). Postavení frazémů propozičních a polypropozičních.8, Vývoj a rozšiřování lexikálního systému; souvislosti vývoje společnosti a jazyka, zejména jeho slovní zásoby. Problematika přejímaní slov z cizích jazyků.9) Základy tvoření slov v češtině. Základní pojmy: morfém, alomorfie; slovotvorný základ, slovotvorný formant. Pojem onomaziologie, vztah vůči sémaziologii. Pojem onomaziologické kategorie.10. Odvozování slov jako nejproduktivnější slovotvorný typ v češtině. Kritéria klasifikace; přehled derivačních tříd podle slovních druhů, onomaziologických kategorií, produktivity.11) Tvoření slov skládáním. Kompozita pravá a nepravá; hybridní kompozita. Klasifikace kompozit pravých: typy determinativ a koordinativ. Uplatnění onomaziologických kategorií.12) Tvoření slov krácením - abraviace a abreviativa. Základní typy zkratek a zkratkových slov. Slovotvorné typy přechodové: iniverbizace a plurivarbizace.13) Úvod do lexikografie. Rozsah a povaha lexikografické práce: složka teoretická (koncepční), složka praktická (vytváření slovníků). Typy slovníků podle funkcí, rozsahu a dalších kritérií. Výstavba slovníkového hesla.14) Nástin vývoje českých slovníků a slovníkářství. Glosa jako zárodek hesla - lemmatu. Nejstarší středověké tematické slovníky latinsko-české; Klaret. České slovníkářství v období humanistickém a barokním. Komenského Orbis pictus, Rosův Thesaurus. Slovníky v době obrozenecké a nejnovější.

Získané způsobilosti

Popsat a analyzovat jednotky lexikálního systému češtiny.

Literatura

Filipec, J., Čermák, F. Česká lexikologie. Praha. 1985. Čechová, M. a kol. Čeština - řeč a jazyk. Praha. 1996. Hauser, P. Nauka o slovní zásobě. Praha. 1980. Němec, I. Vývojové postupy české slovní zásoby. Praha. 1968. Mluvnice češtiny I. Praha. 1986. kolektiv. Příruční mluvnice češtiny. Praha, NLN, 1995. Jungmann, J. Slovník česko-německý I - V. Praha 1835 - 1839. Kolektiv. Slovník spisovné češtiny. 1995. Slovník spisovného jazyka českého I - IV. Praha 1960 -. 1971. Kuba, L. Úvod do nauky o vlastních jménech (skriptum). Ústí n. L. 1984.

Požadavky

Aktivní práce na cvičeních, účast na seminářích cca 70%, vypracování zápočtového testu.

Garant

doc. Mgr. Patrik Mitter, Ph.D.

Vyučující

doc. Mgr. Patrik Mitter, Ph.D.