Předmět Starší česká literatura I - 2.st. (KBO / 0121)
Na serveru studentino.cz naleznete nejrůznější studijní materiály: zápisky z přednášek nebo cvičení, vzorové testy, seminární práce, domácí úkoly a další z předmětu KBO / 0121 - Starší česká literatura I - 2.st., Univerzita Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem (UJEP).
Top 10 materiálů tohoto předmětu
Materiály tohoto předmětu
Materiál | Typ | Datum | Počet stažení |
---|
Další informace
Obsah
Tematické okruhy:1. Recepce anticko-křesťanské literatury. Antická a biblická hermeneutika.Patristika. "Translatio" antické a biblické literární tradice do evropskýchliteratur.2. Role evropského Západu a Východu při formování českého písemnictví na mojmírovské Moravě a v přemyslovských Čechách. Franská říše a karolínskárenesance. Byzanc po období ikonoklasmu. Patriarha Fótios a sv. Konstantin - Cyril a Metoděj. Velkomoravská literární škola.3. Přemyslovské Čechy - diskutovaná země v recepci velkomoravského křesťanstvía slovanského písemnictví. Staroslověnské a latinské legendy o českých světcích.I. staroslověnská legenda a legenda Kristiánova. Literatura svatovojtěšskéhokruhu. Politika Oty III. a osobnosti reformní benediktinské zbožnosti. Sázavský klášter a jeho odkaz. Rané české kronikářství: Kosmas a jeho pokračovatelé.4. Vstup staročeské literatury na scénu národních evropských literatur. Latinaa tzv. vernakulární jazyky. Počátky českého dramatu. Písňová (lyrická) tvorba.Nejstarší české veršované legendy. Alexandreis. Rýmovaná kronika třč. Dalimila.Historické pozadí vzniku literatury v národním jazyce a nástup gotické kultury.Vztah česky a latinsky, popř. německy psané literární produkce. ReflexeCisterciácké, františkánské a dominikánské spirituality v literatuře. PražskéAssisi na Františku. Legenda o svaté Anežce České. Devotio moderna.5. Rozmach česky, latinsky, popř. německy psané literatury v českých zemích zavlády Karla IV. a jeho syna Václava IV. Literární dílo Karla IV. a dvorskécentrum. Kronikářství, legendistika veršovaná i prozaická. Duchovní a světskápoezie. Rytířská kultura a literatura v české podobě. Zábavná, vzdělavatelná aodborná próza. Drama.6. Rozpad středověké jednoty v husitských Čechách. Rozdělení literatury nahusitskou a katolickou. Hus mezi národy, epochami a konfesemi. Filozoficko-teologický základ mravních a sociálních názorů v jeho dílech. Husitská a katolická tvorba v období revoluce a po bitvě u Lipan do smrti králeJiřího z Poděbrad.
Získané způsobilosti
Student se seznámí s dynamikou vývoje literatury, vytvoří si jasnou představu o chronologii, vazbách a souvislostech.Student si osvojí patřičný terminologický fond, je schopen jej prakticky využívat při samostatné interpretaci konkrétních literárních děl.
Literatura
Le Goff, J. Středověká imaginace. 1998. Petrů, E. Vzdálené hlasy. Studie o starší české literatuře. Olomouc. 1996. Tříška, J.-Hošna, J. Z teorie starší české literatury. Praha. 1987. Stehlíková, E. A co když je to divadlo. Praha. 1998. Nechutová, J. Česko-latinská literatura středověku do r. 1300. 1997. Curtius, E.R. Evropská literatura a latinský středověk. Praha. 1998. Kolár, J. Návraty bez konce. 1999. Lehár, J. Nejstarší česká epika. 1983. Vilikovský, J. Písemnictví českého středověku. Praha. 1948. Tříška, J. Předhusitské bajky. Praha. 1990. Škarka, A. Půl tisíciletí českého písemnictví. 1986. Speculum medii aevi. Zrcadlo středověku. Praha. 1998. Černý, V. Staročeská milostná lyrika. Praha. 1999. Pražák, E. Stati o české středověké literatuře. Praha. 1996. Eco,U. Umění a krása ve středověké estetice. Praha. 1998. Kopecký, M. Úvod do studia staročeských rukopisů a tisků. 1978. Kopecký, M. Úvod do studia staročeských rukopisů a tisků. Praha. 1978.
Požadavky
aktivní účast, příprava vstupních referátů a textů k rozboru.
Garant
doc. PhDr. Jiří Hošna, CSc.
Vyučující
doc. PhDr. Jiří Hošna, CSc.doc. PhDr. Jiří Hošna, CSc.