Předmět Starší česká literatura II - JO (KBO / 0125)
Na serveru studentino.cz naleznete nejrůznější studijní materiály: zápisky z přednášek nebo cvičení, vzorové testy, seminární práce, domácí úkoly a další z předmětu KBO / 0125 - Starší česká literatura II - JO, Univerzita Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem (UJEP).
Top 10 materiálů tohoto předmětu
Materiály tohoto předmětu
Materiál | Typ | Datum | Počet stažení |
---|
Další informace
Obsah
1. - 7. Renesance a humanismus v Čechách a na Moravě od konce vlády Jiřího z Poděbrad do bitvy na Bílé hoře 1620. Vztah české renesanční a humanistické literatury k evropským humanistickým centrům. Otázka literární životnosti českého humanismu. Dílčí epochy české humanistické literatury, charakterizované hlavními osobnostmi, směry, hnutími, skupinami apod.8. - 14. Baroko jako pojem označující určité tendence v umění Starého a Novéhosvěta. Specifičnost literárního života v pobělohorských Čechách jako důsledekpolitických, sociálních a náboženských represí panovníka, porazivšího revoltující české nekatolické stavy. Pobělohorská barokní literární Čechie v dílech domácích a exilových autorů. Historiografie, legendistika. Dílo B. Balbína. Poezie duchovní a světská. Kázání a mravněvýchovná četba. Próza zábavná. Knížky lidového čtení, tvorba pololidová a lidová.
Získané způsobilosti
Student se seznámí s dynamikou vývoje literatury, vytvoří si jasnou představu o chronologii, vazbách a souvislostech.Student si osvojí patřičný terminologický fond, je schopen jej prakticky využívat při samostatné interpretaci konkrétních literárních děl.
Literatura
Stich, A. O české literatuře starší, zvláště barokní. ČL 44, 5. 1996. Škarka, A. Půl tisíciletí českého písemnictví. Praha. 1986. Černý, V. Až do předsíně nebes. Praha. 1996. Dvorník, F. Byzantské misie u Slovanů. Praha, Vyšehrad 1970. Mareš, F. V. Cyrilometodějská tradice a slavistika. Praha, 2000. Stich, A. Česká literatura doby baroka. Literární archiv 27, Praha. 1994. Kopecký, M. Český humanismus. Praha. 1988. Hošna, J. Druhý život knížete Václava. Praha ISV 1997. Sousedík, S. Filosofie v českých zemích mezi středověkem a osvícenstvím. Praha. 1997. Petrů, E. Genologický systém české literatury 16. století. Sborník prací FF Brněnské univerzity D32. Brno. 1985. Hošna, J. Kníže Václav v obrazu legend. Praha UK 1986. Kolár, J. Návraty bez konce. Brno. 1999. red. Bartůněk, V. Soluňští bratři. Praha 1962. Kopecký, M. Úvod do studia staročeských rukopisů a tisků. Praha. 1978. Petrů, E. Vzdálené hlasy. Studie o starší české literatuře. 1996.
Požadavky
- aktivní účast- příprava vstupních referátů a textů k rozboru- okruhy ke zkoušce vycházejí z témat přednášek a seminářů
Garant
doc. PhDr. Jiří Hošna, CSc.
Vyučující
doc. PhDr. Jiří Hošna, CSc.doc. PhDr. Josef Peřina, CSc.