Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Předmět Starší česká literatura II - SŠ (KBO / 0126)

Na serveru studentino.cz naleznete nejrůznější studijní materiály: zápisky z přednášek nebo cvičení, vzorové testy, seminární práce, domácí úkoly a další z předmětu KBO / 0126 - Starší česká literatura II - SŠ, Univerzita Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem (UJEP).

Top 10 materiálů tohoto předmětu

Materiály tohoto předmětu

Materiál Typ Datum Počet stažení

Další informace

Obsah

1. - 7. Renesance a humanismus v Čechách a na Moravě od konce vlády Jiřího z Poděbrad do bitvy na Bílé hoře 1620. Vztah české renesanční a humanistické literatury k evropským humanistickým centrům. Otázka literární životnosti českého humanismu. Dílčí epochy české humanistické literatury, charakterizované hlavními osobnostmi, směry, hnutími, skupinami apod.8. - 14. Baroko jako pojem označující určité tendence v umění Starého a Novéhosvěta. Specifičnost literárního života v pobělohorských Čechách jako důsledekpolitických, sociálních a náboženských represí panovníka, porazivšího revoltující české nekatolické stavy. Pobělohorská barokní literární Čechie v dílech domácích a exilových autorů. Historiografie, legendistika. Dílo B. Balbína. Poezie duchovní a světská. Kázání a mravněvýchovná četba. Próza zábavná. Knížky lidového čtení, tvorba pololidová a lidová.

Získané způsobilosti

Způsobilosti: Student se seznámí s dynamikou vývoje literatury, vytvoří si jasnou představu o chronologii, vazbách a souvislostech.Student si osvojí patřičný terminologický fond, je schopen jej prakticky využívat při samostatné interpretaci konkrétních literárních děl.

Literatura

Petrů, E. Genologický systém české literatury 16. století. Sborník prací FF Brněnské univerzity D32. Brno. 1985. Stich, A. O české literatuře starší, zvláště barokní. ČL 44, 5. 1996. Černý, V. Až do předsíně nebes. Praha. 1996. Mareš, F. V. Cyrilometodějská tradice a slavistika. Praha, 2000. Stich, A. Česká literatura doby baroka. Literární archiv 27, Praha. 1994. Kopecký, M. Český humanismus. Praha. 1988. Hošna, J. Druhý život knížete Václava. Praha ISV 1997. Sousedík, S. Filosofie v českých zemích mezi středověkem a osvícenstvím. Praha. 1997. Hošna, J. Kníže Václav v obrazu legend. Praha UK 1986. Kolár, J. Návraty bez konce. Brno. 1999. Králík, O. Nejstarší rodokmen české literatury. Praha ČS. 1971. Škarka, A. Půl tisíciletí českého písemnictví. Praha. 1986. Králík, O. Slavníkovské interludium. Ostrava, Profil 1966. Kopecký, M. Úvod do studia staročeských rukopisů a tisků. Praha. 1978. Petrů, E. Vzdálené hlasy. Studie o starší české literatuře. Olomouc. 1996.

Požadavky

- aktivní účast- příprava vstupních referátů a textů k rozboru- okruhy ke zkoušce se kryjí s tématy přednášek a seminářů

Garant

doc. PhDr. Jiří Hošna, CSc.

Vyučující

doc. PhDr. Jiří Hošna, CSc.doc. PhDr. Jiří Hošna, CSc.doc. PhDr. Josef Peřina, CSc.